ANR: Rolnicy nie chcą kupować małych działek
Ile gruntów w ostatnim czasie sprzedano? A ile wydzierżawiono? Czy Agencja skutecznie przeprowadzała przetargi?
Ustawa o obrocie gruntami rolnymi, która weszła w życie w kwietniu 2016 r. skutecznie zmniejszyła obrót ziemi. Zobacz statystyki!
30 kwietnia 2016 r. weszła w życie Ustawa o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa oraz o zmianie niektórych ustawa, która zakłada, że podstawową formą zagospodarowania państwowych gruntów stała się dzierżawa, a nie jak w ubiegłych latach sprzedaż. Zakaz sprzedaży gruntów Zasobu WRSP nie jest jednak bezwzględny. Wprowadzono pewne wyjątki, które dotyczą m.in.: nieruchomości rolnych do 2 ha, nieruchomości nierolnych przeznaczonych m.in. pod budownictwo mieszkaniowe, centra biznesowo-logistyczne czy składy magazynowe (dotyczy to wszystkich gruntów, co do których gminny plan zagospodarowania przestrzennego przewiduje inny niż rolny sposób wykorzystania), nieruchomości położonych w specjalnych strefach ekonomicznych (SSE).
Przypadków, w których dokonano sprzedaży, było jednak bardzo mało.
Drastyczny spadek sprzedaży państwowej ziemi
Z danych, które otrzymaliśmy z Agencji Nieruchomości Rolnych, wynika, że od maja (a więc od chwili wejścia w życie nowej ustawy) do grudnia 2016 r. w ręce prywatne trafiło 945 ha. W analogicznym okresie w roku 2015 sprzedano natomiast uwaga! 47 355 ha państwowej ziemi. Oznacza to, że pod młotek, po zmianach, poszło jedynie 2% gruntów w porównaniu do poprzedniego roku.
Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku wydzierżawienia gruntów. Tutaj także poprosiliśmy o wykaz danych z okresów maj - grudzień w latach 2015 i 2016. Liczba wydzierżawionych hektarów w roku 2016, w stosunku do analogicznego okresu w roku 2015 wzrosła o 19 490 ha.
1,3 mln ha gruntów w ANR
Łącznie w Zasobie Skarbu Państwa jest ponad 1,3 mln hektarów, z czego ponad milion hektarów jest dzierżawionych. Jak wyjaśnia Adam Struziak z Biura Rzecznika Prasowego Agencji Nieruchomości Rolnych grunty państwowe są także zagospodarowane w inny sposób: te w wieczystym użytkowaniu stanowią 52 879 ha, w trwałym zarządzie jest natomiast 19 624 ha.
Poza tym prawie 13 tys. ha jest w innym zagospodarowaniu (tj. w dożywotnim użytkowaniu, użyczeniu, bezumownym użytkowaniu itp.). Do rozdysponowania pozostało 235 189 ha. - W tej grupie znajdują się grunty marginalne i trudnozbywalne, stanowiące około 120 tys. ha . Są to grunty zakrzaczone, grunty położone na skarpach, osuwiskach, dużych skłonach, w wąwozach, bez dróg dojazdowych, o małej pow. do 0,3 ha - tłumaczy Adam Struziak. Przedstawiciel biura prasowego Agencji dodaje, że w Zasobach są także grunty obce (ponad 42 tys. ha). - Są to grunty pod wodami płynącymi, pozostające w ewidencji Zasobu, dla których prawa użytkowania rybackiego przeszły z dniem 1 stycznia 2006 r. do RZGW, grunty należące do uczelni publicznych, grunty należące do jednostek samorządowych - zaznacza Adam Struziak.
10 tys. skutecznie przeprowadzonych przetargów na dzierżawę ziemi
Agencja Nieruchomości Rolnych w 2016 r. przeprowadziła łącznie 14 047 przetargów na dzierżawę i zaoferowała do wydzierżawienia grunty o łącznej powierzchni 75189 ha. Z tego rozstrzygniętych zostało 10 400 przetargów na grunty o powierzchni 65 305 ha. Do końca grudnia 2016 r. Agencja zawarła 8650 umów dzierżawy. Na ich podstawie wydzierżawiła grunty o łącznej pow. 59 357 ha.
Rolnicy wolą wydzierżawiać duże areały
- Agencja ciągle ogłasza przetargi na sprzedaż i dzierżawę państwowych gruntów pozostających do rozdysponowania. W 2017 r. ANR planuje sprzedać grunty o pow. 9120 ha (..) Ponadto przewiduje się że w 2017 r. Agencja wydzierżawi grunty o łącznej pow. około 30 tys. ha - tłumaczy Adam Struziak i dodaje, że są przypadki, w których trudno jest wydzierżawić daną działkę. Zwłaszcza jeśli położona jest na nieatrakcyjnym terenie bądź jest zakrzaczona. A co ze sprzedażą? Trzeba pamiętać, że po wprowadzeniu ustawy o wstrzymaniu, możliwa jest sprzedaż jedynie działek o powierzchni do 2 ha, które wśród rolników nie cieszą się zainteresowaniem. - Wolą oni dzierżawić większe powierzchniowo nieruchomości - komentuje Adam Struziak.
Zaznacza, że skuteczność przetargów na sprzedaż gruntów rolnych Zasobu w 2016 r. wynosiła niespełna 14%. ANR zależy na tym, by grunty państwowe były w jak największym stopniu wykorzystane i przekonuje, że „powierzchnia gruntów niezagospodarowanych sukcesywnie corocznie ulega zmniejszeniu”.