15 lat polskiego rolnictwa w UE - podsumowanie i ocena
1 maja minęło 15 lat odkąd oficjalnie przystąpiliśmy do Unii Europejskiej. Co zyskały na tym polskie rolnictwo i polska wieś? Ile pieniędzy wykorzystano z budżetu WPR? O ile średnio przez ten czas zwiększyły się zarobki rolników?
Resort rolnictwa pokusił się o podsumowanie tych 15 lat, oczywiście w kotekście polskiej wsi.
- Bilans obecności polskiego rolnictwa i obszarów wiejskich w UE wypada zdecydowanie korzystnie - zaznacza MRiRW. Dlaczego?
Były obawy
Przypomina jednocześnie o tym, że przed akcesją pojawiało się wiele obaw, że polskie rolnictwo i sektor spożywczy nie będą w stanie sprostać konkurencji, a Polskę zaleje żywność z krajów UE-15.
- Rolnicy obawiali się, że będą zmuszeni ograniczyć produkcję, a ich dochody zmniejszą się znacząco. Obawy te nie sprawdziły się. Włączenie Polski do jednolitego rynku europejskiego potwierdziło silną markę polskich produktów rolno-spożywczych i zdolności dostosowawcze polskiej wsi - twierdzi misterstwo rolnictwa.
Jest rozwój
MRiRW zaznacza również, że od momentu przystąpienia Polski do UE rośnie dodatnie saldo wymiany handlowej produktami rolno-spożywczymi.
- Polska jest liderem w Unii Europejskiej w produkcji drobiu, owoców, pieczarek. Obecnie na eksport trafia 80% polskiej wołowiny, 45% drobiu i 30 % produktów mleczarskich. W 2018 r. wartość eksportu produktów rolno-spożywczych wyniosła prawie 30 mld euro. W porównaniu z 2004 rokiem oznacza to 6-krotny wzrost wartości sprzedaży żywności za granicą - wylicza resort rolnictwa.
Zaznacza przy tym, że rozwój eksportu był możliwy między innymi dzięki modernizacji gospodarstw rolnych i unowocześnieniu przetwórstwa rolno-spożywczego przy wykorzystaniu środków unijnych. Dlategoo, według MRiRW, Polska ma obecnie jeden z najnowocześniejszych sektorów przetwórstwa w Europie.
- Dynamiczna modernizacja gospodarstw rolnych po akcesji do UE możliwa była dzięki przedsiębiorczej postawie wielu rolników, kolejnym programom wsparcia inwestycji (SAPARD, SPO, PROW) oraz realizacji dopłat bezpośrednich - punktuje resort rolnictwa.
Jakie pieniądze wykorzystano
Polskie rolnictwo i wieś wykorzystało z budżetu WPR, od początku akcesji, ponad 50 mld euro. Środki te, łącznie z pozostałymi funduszami UE i dofinansowaniem krajowym, jak podaje resort MRiRW, wpłynęły na wzrost konkurencyjności rolnictwa, dochodów rolniczych i poprawę jakości życia na wsi.
- Procesy modernizacji i restrukturyzacji, sukcesy eksportowe i wsparcie w ramach WPR pozytywnie wpłynęły na poziom dochodów w rolnictwie. Dane statystyczne wskazują, że w okresie 2004 – 2018 dochody na pełnozatrudnionego rolnika zwiększyły się dwukrotnie - podaje MRiRW. - Wzrost ten nie spowodował jednak zniwelowania dotychczasowych, dużych zróżnicowań między dochodowością w rolnictwie i pozostałymi działami gospodarki w kraju - dodaje.
Są pieniądze, są też obowiązki
Należy jednak pamietać o tym, co zresztą także podkreśla resort rolnictwa, członkostwo Polski w UE, wiąże się z koniecznością wypełniania licznych i kosztownych standardów, wymogów i norm nałożonych na rolników, czy przetwórców rolnych.
- Chociaż zwiększają one istotnie koszty produkcji, to zapewniają wysoką jakość żywności i wiarygodność polskich produktów, wpływając na sukces na unijnych i poza unijnych rynkach - uważa MRiRW.
Minsterstwo rolnictwa zwraca też uwagę na jeszcze jedną ważną sprawę w tym aspekcie.
- Z poprawy efektywności rolnictwa i przetwórstwa korzystają także polscy konsumenci, przede wszystkim poprzez dostęp do bogatej oferty produktów spożywczych najwyżej jakości po umiarkowanych cenach - zaznacza MRIRW.
Jak wynika z alnaliz resortu rolnictwa, plusy członkostwa odczuwają również mieszkańcy wsi.
- Ich nominalne dochody od 2004 r. wzrosły dwukrotnie. Istotnie zmniejszył się dystans rozwojowy między miastem a wsią, zarówno pod względem poziomu infrastruktury, wyposażenia gospodarstw domowych, ale także dostępu do edukacji i innych usług - podaje resort rolnictwa.
Dobrze wiedzieć także o tym, że w ramach programów rozwoju obszarów wiejskich na cel związany z przedsiębiorczością oraz infrastrukturą na obszarach wiejskich od wejścia Polski do UE przeznaczono ponad 5 mld euro. Wsparcia udzielono m.in. na tworzenie i rozwój infrastruktury technicznej, infrastruktury wodno-kanalizacyjnej i drogowej. Wspierano też dostęp do obiektów rekreacyjnych, sportowych i kulturalnych.