Prawie 3 tys. gospodarstw zrezygnuje z produkcji świń
Nie będą w stanie spełnić zasad bioasekuracji, dlatego zaprzestaną hodowli trzody chlewnej.
O rekompensaty związane z dalszym nieutrzymywaniem świń w gospodarstwach wystąpi w tym roku 2710 gospodarstw. Ci rolnicy zadeklarowali, że nie dadzą rady spełnić nowych wymogów związanych z zasadami bioasekuracji w chlewniach.
Takie informacje na 10. posiedzenie Międzyresortowego Zespołu do spraw łagodzenia skutków związanych z wystąpieniem przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF) podał Główny Lekarz Weterynarii.
Gospodarstwa te obecnie utrzymują ok. 35,2 tys. sztuk trzody. Posiadacze tych świń złożyli do powiatowego lekarza weterynarii stosowne oświadczenia. Świnie muszą zostać poddane ubojowi lub zabiciu po przeprowadzeniu kontroli powiatowego lekarza weterynarii, a ich właściciele będą mogli skorzystać z programu rekompensat z tytułu zaprzestania dalszej produkcji. Najwięcej oświadczeń złożono w woj. lubelskim - 1351 na liczbę 17 701 świń. W woj. mazowieckim - 447 oświadczeń na 6 663 świń i w województwie podlaskim - 912 oświadczeń na 10 827 świń.
W samym powiecie Biała Podlaska w woj. lubelskim deklarację zaprzestania produkcji trzody złożyło ponad 1300 rolników utrzymujących prawie 18 tys. świń.