Powódź 2024. Rolnicy z całego kraju chcą pomóc poszkodowanym rolnikom
Izby rolnicze z woj. dolnośląskiego i opolskiego zbierają informacje o zasięgu strat w rolnictwie z wyniku powodzi, jaka dotyka obecnie południową część Polski.
- Zwracamy się z prośbą o informacje na temat rolników, którzy ucierpieli na skutek powodzi - czytamy w komunikacie opolskiej izby rolniczej.
Wszelkie informacje należy przekazywać do siedziby Izby Rolniczej w Opolu pod numer 77 45 72 326 oraz 77 45 72 327 lub do delegata izby w terenie.
- Jednocześnie prosimy o zgłaszanie się do gmin w celu oszacowania strat przez gminne komisje klęskowe - zaznacza Izba Rolnicza w Opolu.
Samorząd rolniczy apeluje także o wykonywanie dokumentacji fotograficznej zalanych upraw i nieruchomości.
- Będzie ona niezbędna w późniejszych procedurach odszkodowawczych oraz dla firm ubezpieczeniowych. Można również wstępnie oszacować straty i przekazać te dane do biura izby. Czekamy też na informacje o bieżących potrzebach poszkodowanych rolników - dodaje Izba Rolnicza w Opolu.
Czytaj także: Rolniczy raport powodziowy. Jaka sytuacja na południu Polski?
Ryszard Borys, prezes Dolnośląskiej izby Rolniczej dodaje, że nalezy informować poszkodowanych o tym, jak ważne jest w chwili obecnej dokumentowanie zdjęciami, filmami (w tym z dronów) poniesionych strat, wykorzystywanie funkcji geotagowania podczas robienia zdjęć.
Pojawił się też apel do tych, którzy nie ucierpieli w skutek powodzi.
- Prosimy o zrobienie rozezniania w jakiej formule rolnicy, którzy nie ponieśli strat mogę wsprzeć powodzian i w jakiej formie (pasze, siano, słoma, zboże itp.) - podaje Ryszard Borys, prezes Dolnośląskiej izby Rolniczej.
Szef DIP apeluje także o stały kontakt z Centrami Zarządzania Kryzysowego w zakresie zgłaszanych przez rolników potrzeb.
- Do Izby wpływa wiele informacji z innych izb z kraju o chęci wsparcia poszkodowanych rolników poprzez przekazanie paszy, ziarna i innych produktów - dodaje Ryszard Borys.
W związku z tym, że część potrzeb da się zabezpieczyć lokalnie, DIR proponuje założenie grup WhatsApp dla poszczególnych Rad Powiatowych.
- Pozwoli to na sprawny obieg informacji, zebranie danych o potrzebach oraz lokalne deklaracje pomocy - dodaje Ryszard Borys, prezes Dolnośląskiej izby Rolniczej.
Czytaj także: Powódź 2024. Unia deklaruje wsparcie dla rolników
- Tagi:
- powódź 2024
- rolnicy
- zalane pola