Złożyłeś wniosek o dopłatę unijną? Możesz spodziewać się wkrótce kontroli

Czy to, co deklarują we wnioskach rolnicy, jest zgodne ze stanem faktycznym w gospodarstwach? Tego głównie dotyczą kontrole, jakie przeprowadzają w gospodarstwach podmioty zewnętrzne na zlecenie Agencji.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kontrolerzy pojawią się w gospodarstwach
W ostatnim czasie ARiMR zamieściła aktualną listę wykonawców realizujących na jej zlecenie kontroli na miejscu w odniesieniu do wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich złożonych w roku 2025.
- Celem kontroli na miejscu w ramach płatności bezpośrednich jest weryfikacja danych zadeklarowanych przez producenta rolnego we wniosku o przyznanie płatności na podstawie przeprowadzonej kontroli na miejscu, ze stanem faktycznym, a tym samym zapewnienie prawidłowego wykorzystania środków finansowych - tłumaczy ARiMR.
Jakimi metodami przeprowadzane są kontrole? Jedna z nich to inspekcja terenowa.
- Kontrola metodą inspekcji terenowej polega na przeprowadzeniu wywiadu terenowego i pomiarów terenowych najczęściej w oparciu o technikę GPS, w odniesieniu do gruntów zadeklarowanych przez producenta we wniosku - tłumaczy Agencja.
Kolejna metoda, a więc FOTO - jest przeprowadzana na podstawie ortofotomapy (cyfrowe odwzorowanie terenu wykonane na podstawie zdjęć lotniczych lub zobrazowań satelitarnych) i na podstawie wywiadu terenowego. Tym sposobem kontrole przeprowadzane są na terenach wybranych losowo oraz na podstawie analizy ryzyka.
- Liczba kontroli w poszczególnych województwach uzależniona jest przede wszystkim od liczby składanych wniosków - wyjaśnia ARiMR.
ARiMR zleca kontrole u rolników
Nie tylko pracownicy ARiMR mają prawo do przeprowadzania kontroli. Mogą to robić także wykonawcy zewnętrzni. Kto jest uprawiony do kontroli w tym roku? Oto pełna lista:
Co mogą sprawdzać inspektorzy w gospodarstwach?
Jakie dokumenty mogą sprawdzać kontrolerzy? Chodzi o oświadczenia, zaświadczenia itd. dotyczą m.in. realizacji ekoschematów zadeklarowanych we wniosku o płatności bezpośrednie.
- Zarówno pracownicy ARiMR, jak i pracownicy firm wykonawczych działających na terenie poszczególnych województw mogą kontaktować się z rolnikami (osobiście, telefonicznie bądź drogą mailową) w celu pozyskania stosownej dokumentacji na potrzeby weryfikacji podjętych przez rolników zobowiązań - wyjaśnia ARiMR.
Warto pamiętać o tym, że pracownicy firm wykonawczych posiadają imienne upoważnienia do wykonywania czynności kontrolnych wydane przez ARiMR i są zobowiązani okazać imienne upoważnienie podmiotowi kontrolowanemu na jego prośbę (również w postaci skanu w przypadku wykorzystania komunikacji drogą mailową).
- Tagi:
- kontrole gospodarstw