Ponad 3 tys. zł na hektar. Sprawdź, czy zakwalifikujesz się do tej pomocy!
Ministerstwo rolnictwa poinformowało o jednej z nowości, jaka jest planowana w tym roku w ramach Krajowego Planu Strategicznego. Rolnicy będą mogli ubiegać się o środki na tworzenie i utrzymanie systemów rolno - leśnych.
Czym są systemy rolno-leśne
Systemy te to sposób użytkowania gruntu rolnego, na którym drzewa lub krzewy są zintegrowane z uprawą rolną na tym samym obszarze (gruncie ornym lub TUZ). Jest to wielofunkcyjne użytkowanie gruntu przynoszące korzyści zarówno środowiskowo-klimatyczne, jak również dodatnio wpływające na jakość plonów. Rzędy drzew chronią rośliny uprawne przed wiatrem, ograniczając wywiewanie cząstek gleby, a także parowanie z niej wody, poprawiając bilans wodny. Systemy rolno-leśne, w których drzewa i krzewy stanowią część pastwiska dają zwierzętom schronienie przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, podnosząc ich dobrostan.
Systemy rolno - leśne: forma wsparcia
Wsparcie będzie przysługiwało na założenie systemu rolno-leśnego – jednorazowo, w wysokości od 3 092 do 3 199 zł/ha i zróżnicowane będzie w zależności od nachylenia terenu, oraz za jego ochronę, w wysokości od 148 do 2 362 zł/ha, zróżnicowane w zależności od wybranego sposobu zabezpieczenia drzew i krzewów przed zniszczeniem.
Dodatkowo przez kolejnych 5 lat od założenia systemu rolno-leśnego przyznawana będzie premia na jego utrzymanie, w wysokości 300 zł/ha/rok.
Stawki pomocy
Dodatkowo, do gruntów, na których został wykonany system rolno-leśny, rolnikom przysługiwać będą również płatności bezpośrednie, zarówno w roku ich założenia jak również w kolejnych latach.
Czytaj także: Młody rolnik znalazł świetny sposób na problemy z suszą!
Kiedy ubiegać się o pomoc w ramach systemu rolno - leśnego
Wniosek o przyznanie wsparcia będzie można złożyć za pomocą systemu teleinformatycznego Agencji, w planowanym terminie: od dnia 1 czerwca do dnia 31 lipca danego roku.
Opłacalność produkcji w systemie rolno - leśnym
Jak wynika z opracowania przygotowanego przez Instytut Uprawy Nawożenia Gleboznawstwa PIB systemy rolno-leśne umożliwiają coroczne osiąganie dochodów z produkcji rolnej w międzyrzędziach oraz jednoczesną długoterminową akumulację kapitału w postaci drewna. Jednak wpływ drzew na poziom plonowania upraw nie jest jednokierunkowy. Konkurencja o światło i wodę może obniżać plonowanie uprawy podstawowej, dlatego bardzo ważne jest właściwe zaplanowanie systemu rolno-leśnego, by potencjalna „strata” nie przeważyła całościowych korzyści.
Korzyści te to przede wszystkim: ograniczenie parowania, ograniczenie stresu suszy, obniżenie stresów termicznych upraw i zwierząt przebywających w pobliżu drzew oraz poprawa struktury i zasobności gleby.
"Przykładowo, systemy alejowe, złożone z pasów robinii akacjowej w Niemczech wschodnich ograniczyły prędkość wiatru o 50% w odległości 12 metrów od drzew, co niewątpliwie ogranicza stres suszy (Bohm i in. 20144)" - czytamy w dokumencie przygotowanym przez IUNG PIB.
Negatywne oddziaływania na uprawę podstawową mogą narastać wraz rozwojem drzew. Jednak w przypadkach, gdzie nadmiar wody jest czynnikiem limitującym wzrost roślin, systemy agro-leśne mogą przyczynić się nawet do wzrostu plonowania upraw rolniczych. Na ekonomiczne korzyści z produkcji rolnej w istotny sposób będą wpływać wybór gatunku drzew oraz plan układu i obsada nasadzeń.
Dla upraw zbóż i roślin oleistych eksperci rekomendują obsadę 50–100 drzew w ich dojrzałej fazie jako najbardziej opłacalną pod względem konkurencyjności z roślinami uprawnymi.
"Ocenia się, że pozostawienie do 50 drzew na hektarze nie będzie mieć negatywnego wpływu na rośliny, pod warunkiem, że drzewa są pielęgnowane we właściwy sposób w pierwszych 10 latach po założeniu plantacji. Dodatkowym kosztem w uprawach rolno-leśnych jest utrzymanie drzew przez kilka dekad, obejmujące między innymi: uzupełnienia drzewostanu, ewentualne nawadnianie, ochronę drzew, podkrzesywanie" - wskazują specjaliści z IUNG PIB.
Czytaj także: Rolnictwo ekologiczne z wyższymi stawkami w 2023 roku!