Dopłaty dla rolników a nowy wymóg. Tymi przepisami rząd zajmie się jutro
Projekt nowelizacji ustawy o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, zgodnie z zapowiedzią Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM), ma być przedmiotem prac rządu w najbliższy wtorek, 4 lutego. Nowela dotyczy m.in. wprowadzenia mechanizmu warunkowości społecznej w rolnictwie. Jej celem jest dostosowanie przepisów krajowych do prawodawstwa unijnego. Polska została zobowiązana do wdrożenia mechanizmu od 1 stycznia 2025 roku. Co on zakłada?
Mechanizm ten jest ściśle powiązany z przestrzeganiem zasad BHP w gospodarstwa rolnych. Od tego, czy rolnicy będą respektować przepisy prawa pracy, zależeć będzie wysokość ostatecznie przyznanych im dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych. Dotyczy to chociażby poprawności zatrudnienia pracowników w gospodarstwie czy warunki BHP.
Nowe obowiązki dla Państwowej Inspekcji Pracy
Co istotne, z przepisów UE wynika, iż państwa członkowskie mają wykorzystać istniejące w nich systemy kontroli i egzekwowania prawodawstwa w dziedzinie prawa pracy i zasad BHP. W Polsce odpowiedzialna jest za to Państwowa Inspekcja Pracy (PIP). Dlatego to właśnie ona będzie kontrolowała gospodarstwa w zakresie przestrzegania obowiązków.
W związku z tym, że do zadań Państwowej Inspekcji Pracy dojdą niejako nowe obowiązki, związane z monitorowaniem bezpieczeństwa w gospodarstwach rolnych, trzeba będzie wprowadzić niezbędne zmiany w ustawie regulującej funkcjonowanie tej jednostki.
Od wyników kontroli PIP w gospodarstwie rolnym będzie zależeć wysokość przyznanego wsparcia unijnego. Zakłada się bowiem, że Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) będzie przyznawała i wypłacała płatności, z uwzględnieniem zmniejszeń wynikających z niezgodności z przepisami prawa pracy i zasadami BHP.
Zmiany w ekoschematach w 2025 r.: limity, katalogi, nowe płatności
O ile ARIMR może zmniejszyć dopłatę po kontroli PIP?
Za najdrobniejsze przewinienia rolnicy nie będą karani finansowo. O stwierdzeniu niezgodności będą jednak powiadamiani. Zobowiązani będą również do działań naprawczych. W przypadku stwierdzenia większych uchybień przewiduje się kary finansowe. Zmniejszenie, co do zasady wynosi 3% całkowitej kwoty płatności. Kara może być jeszcze wyższa niż 3% przyznanej płatności.
Jeśli rolnik notorycznie będzie uchylał się od wdrożenia przepisów dotyczących prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy, będzie musiał liczyć się ze zmniejszeniem dopłaty o 10% - 15%. W najgorszym przypadku może dopłaty w ogóle nie otrzymać.
Trwa wypłata dopłat. Nie otrzymałeś zaliczki? ARIMR wyjaśnia dlaczego