Dopłaty 2025. Doradca: rolnicy o tym zapominają przy wypełnianiu wniosków

Do 15 maja rolnicy mają czas na złożenie wniosku o płatności obszarowe za 2025 rok. Oznacza to, że na spełnienie formalności zostały im około 3 tygodnie.
Czas na złożenie wniosku o dopłaty będzie wydłużony?
Jest szansa na to, że kampania przyjmowania wniosków zostanie wydłużona, póki co jednak żadnej formalnej decyzji ze strony ministerstwa rolnictwa w tej sprawie jeszcze nie ma.
Mało wniosków w ARIMR
Analizując dane przekazywane przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa może wywnioskować, że póki co o środki aplikowała niewielka grupa beneficjentów. Oczekuje się bowiem, że wnioski złoży 1,2 mln osób, przy czym do tej pory uczyniło to niewiele ponad 200 tys. osób.
Zapewne wynika to głównie z faktu, iż rolnicy nadal zastanawiają się nad tym jakie ekoschematy wskazać w aplikacji. Do wyboru jest siedem ekoschematów dobrostanowych. Dodatkowo rolnicy mogą skorzystać z ekoschematu dobrostan zwierząt. Przypomnijmy, o jakich schematach mowa:
1. Rolnictwo węglowe i zarządzanie składnikami odżywczymi, który obejmuje osiem praktyk rolniczych:
Ekstensywne użytkowanie trwałych użytków zielonych (TUZ) z obsadą zwierząt
Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe
Opracowanie i przestrzeganie planu nawożenia, wariant podstawowy i wariant z wapnowaniem
Zróżnicowana struktura upraw
Wymieszanie obornika na gruntach ornych w terminie 12 godzin od jego aplikacji
Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo
Uproszczone systemy uprawy
Wymieszanie słomy z glebą
2. Obszary z roślinami miododajnymi
3. Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych
4. Integrowana Produkcja Roślin
5. Biologiczna uprawa
6. Grunty wyłączone z produkcji
7. Materiał siewny kategorii elitarny i materiał siewny kategorii kwalifikowany
8. Dobrostan zwierząt
Te ekoschematy wybierają rolnicy w 2025 r.
Jakie z wymienionych schematów na rzecz środowiska wybierają w 2025 roku rolnicy? To pytanie zadaliśmy firmie doradczej Agraves, która od 20 lat pomaga rolnikom w wypełnianiu wniosków.
Jak podała Daria Kosmala, doradca rolny i specjalista ds. marketingu Agraves największym powodzeniem cieszą się ekoschemat Rolnictwo węglowe i następujące praktyki: Uproszczone systemy uprawy, Stosowanie nawozów naturalnych płynnych innymi metodami niż rozbryzgowo, Międzyplony ozime lub wsiewki śródplonowe.
- Oczywiście jest też duże zainteresowanie ekoschemtem Dobrostan zwierząt – dodała Daria Kosmala z Agraves.
Mała rzecz, a może spowodować problemy z płatnością
Zapytaliśmy także o to, o czym rolnicy szczególnie powinni pamiętać przy wypełnianiu wniosku, co może wydawać się drobnostką, a będzie miało istotne znaczenie w kontekście ostatecznej przyznanej kwoty bądź może być powodem do zwrotu części dopłat?
- Naszym zdaniem najważniejsze jest zadeklarowanie wszystkich zamierzonych płatności - szczególnie tych, które deklarujemy poprzez zaznaczenie checkboxa na pierwszej stronie – stwierdziła Daria Kosmala
Dalej wskazuje, że niezwykle ważne jest prowadzenie ewidencji wymaganych podczas realizacji niektórych zobowiązań dotyczących ekoschematów czy interwencji.
- Rolnicy często zapominają lub nie mają odpowiedniej ilości czasu w trakcie sezonu, na prowadzenia wymaganych ewidencji. Ich przygotowanie odkładają na później, a są to dokumenty wymagane podczas kontroli, również za lata ubiegłe - zaznaczyła ekspertka z Agraves.
Nikt nie chce płatności do materiału siewnego?
W tym roku wprowadzono szereg modyfikacji w zakresie ekoschematów. Pojawił się m.in. nowy - dotyczący płatności do kwalifikowanego materiału siewnego. Co ciekawe, żaden z klientów firmy Agraves nie zadeklarował jeszcze tego ekoschematu.
Przedstawiciele firmy podejrzewają, że brak zainteresowania wynika z chęci uczestnictwa w naborze w ramach pomocy de minimis w 2025 r.
- Wydaje nam się, że jest to mało atrakcyjny ekoschemat dla rolników. Ze względu na możliwość deklarowania maksymalnie 2 ekoschematów na jednej uprawie, rolnicy wybierają inne, korzystniejsze ekoschematy pod względem finansowym – dodała Daria Kosmala.