Będzie nowy ekoschemat obszarowy w 2025 roku? Znamy stawkę
Materiał siewny kategorii elitarny lub kwalifikowany – tego ma dotyczyć nowy ekoschemat
Zgodnie z założeniami uchwały podjętej podczas ostatniego posiedzenia Komitetu płatność będzie przyznawana:
• rolnikom aktywnym zawodowo,
• do powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany określonych gatunków roślin,
• do zbóż i ich mieszanek, roślin strączkowych oraz ziemniaków.
Podstawą do uzyskania wsparcia będą dokumenty potwierdzające użycie materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany w ilości, jaka powinna być użyta do obsiania lub obsadzenia 1 ha powierzchni gruntów ornych. Uwaga! Płatnościami do przedmiotowego ekoschematu nie będą objęte uprawy przeznaczone na przedplon lub poplon. Ponadto, warunkiem uzyskania płatności będzie zastosowanie na co najmniej 25% powierzchni gruntów ornych w gospodarstwie materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany.
„Celem ekoschematu jest zachęcenie rolników do stosowania materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany, co pozwala na ograniczanie stosowania nawożenia mineralnego oraz środków ochrony roślin” – czytamy w uzasadnieniu do chwały.
Ekoschemat – materiał siewny. Stawka wyniesie nawet 480 zł/ha!
W dokumencie podano też stawki, wyliczone przez IERiGŻ-PIB, które mają wynieść:
1) zbóż i ich mieszanek – 26,74 EUR/ha,
2) roślin strączkowych – 43,37 EUR/ha,
3) ziemniaków – 112,13 EUR/ha.
Jeśli do obliczenia płatności przyjmiemy obecny kurs euro wynoszący 4,34, rolnicy za obsianie lub obsadzenie materiałem siewnym elitarny lub kwalifikowanym pola otrzymają od 103 zł do nawet 486 zł do hektara.
Przewiduje się, że corocznie wsparciem objętych będzie:
- 1,2 mln ha gruntów ornych w przypadku zbóż i ich mieszanek,
- 50 tys. ha gruntów ornych w przypadku roślin strączkowych,
- 50 tys. ha gruntów ornych w przypadku ziemniaków.
Łączny limit powierzchni na gospodarstwo, do którego będą przyznawane płatności wynosi 300 ha i stanowi sumę wszystkich realizowanych ekoschematów obszarowych, praktyk lub wariantów, przy czym limit ten nie dotyczy ekoschematu Retencjonowanie wody na trwałych użytkach zielonych. O limicie hektarów względem przyznania płatności w ramach ekoschematów przeczytasz TUTAJ.
Przewiduje się, że rocznie w ramach ekoschematu będzie wydatkowane ok. 39,9 mln euro.
Minimalna stawka w ekoschemacie materiał siewny
Zaproponowano także stawki minimalne w tym ekoschemacie. „W związku z tym w celu zachowania elastyczności w zakresie wdrażania ekoschematu proponuje się ustanowienie stawki minimalnej, która stanowi ok. 70% stawki podstawowej, i wynosi dla: zbóż i ich mieszanek – 18,88 EUR/ha, roślin strączkowych – 30,36 EUR/ha, ziemniaków – 78,49 EUR/ha.
„Pozwoli to zachować równowagę między kosztami poniesionymi przez rolnika a płatnością, którą faktycznie rolnik otrzyma w sytuacji znacznego zainteresowania rolników ekoschematem” – argumentują pomysłodawcy uchwały.
Czytaj także: Nowy ekoschemat: produkcja metodami niskoemisyjnymi - na jakim etapie? [VIDEO]