Będą ułatwienia w ubieganiu się o dopłaty unijne? Szykują się spore zmiany

Na takie informacje rolnicy czekają. Media dotarły do dokumentu, z którego wynika, że producenci rolni będą mogli liczyć na złagodzenie norm GAEC. Ma być również mniej kontroli w gospodarstwach. Rolnicy ekologiczni będą mogli liczyć dodatkowo na jeszcze mniejsze obostrzenia.
Będzie mniej biurokracji unijnej?
Wszystko wskazuje na to, że Christophe Hansen zabiera się za unijną biurokrację wymierzoną w stronę rolników. Tak przynajmniej wynika z nieopublikowanego załącznika do unijnego projektu rozporządzenia, który udostępniono agencji informacyjnej Agra Europe. Formalnie dokument ma być przedstawiony w połowie maja. Co zawiera?
Zapowiadane złagodzenia norm GAEC
Jak informuje portal agrarheute.com zmiany mają dotyczyć m.in. norm środowiskowych GAEC. Przewidywane złagodzenia wymogów dotyczących normy GAEC 1 pozwolą rolnikom na intensywniejszą orkę łąk niż dotychczas. W jaki sposób? Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, państwa członkowskie, w których stwierdzono zmniejszenie udziału trwałych użytków zielonych w powierzchni użytków rolnych w skali całego kraju o więcej niż 5%, przekształcanie trwałych użytków zielonych jest niedopuszczalne. Limit spadku ma być jednak podniesiony do 7%.
Zakaz orki - będą rekompensaty?
Z kolei, w przypadku normy GAEC 2, zgodnie z nieoficjalnymi informacjami, przewidziane ma być dodatkowe nagrodzenie dla rolników, którzy objęci dodatkowymi
Istotna zmiana ma dotyczyć także normy GAEC 2, dotyczącej ochrony torfowisk i terenów podmokłych. Przypomnijmy, że norma ta zaczęła obowiązywać w Polsce w tym roku. A jej wprowadzeniu towarzyszyło spore zamieszanie. Planowana do wprowadzenia modyfikacja w tym wypadku szczególnie zainteresuje rolników. Zgodnie z nieopublikowanym dokumentem, przewidziana ma być rekompensata dla tych, którzy są zmuszeni do stosowania dodatkowych wymogów wynikających z tej normy.
W dokumencie mowa jest także o złagodzeniu warunków dotyczących normy GAEC 3 (zakaz wypalania ściernisk) oraz normy GAEC 4 (ustanowienie stref buforowych wzdłuż cieków wodnych), GAEC 5 (ograniczenie erozji gleby) i GAEC 6 (minimalna pokrywa glebowa).
Ułatwienia dla rolników ekologicznych
Na zmniejszenie obciążeń biurokratycznych mają liczyć także rolnicy ekologiczni. W związku z tym, że spełniają wiele wymogów, jak podaje agrarheute.com, byłyby „zielone z definicji” i w związku z tym zwolnione z obowiązku dostarczania odpowiednich dowodów.
Co istotne, w nieopublikowanym jeszcze dokumencie zaproponowano ograniczenie liczby kontroli na miejscu do maksymalnie jednej na rok, co miałoby zmniejszyć presję administracyjną na rolników.
- Tagi:
- warunkowość
- dopłaty unijne
- GAEC