Polski, francuski i austriacki rolnik na emeryturze
Rolnicy przez blisko całe swoje życie pracują w swoich gospodarstwach. Kiedy już osiągną wiek emerytalny, mogą przejść na emeryturę. Osiągnięcie tego wieku przez rolników, jest w wielu przypadkach jedynie umowną datą.
Emerytura polskiego rolnika
Na początku stycznia 2023 roku sejm znowelizował ustawę o ubezpieczeniu społecznym rolników. Na szczęście zmiany te spowodują podniesienie wysokości emerytur rolniczych. Przyczyną tych podwyżek będzie zmiana sposobu waloryzacji emerytur z KRUS.
Dotychczas waloryzacja emerytury rolniczej z KRUS była przeprowadzana inaczej niż emerytury z ZUS, dlatego powstały duże różnice miedzy tymi świadczeniami. Aktualnie, emerytura minimalna z ZUS może wzrosnąć do 1588,44 zł (czyli około 352 euro), a dzięki wprowadzonym zmianom, w 2023 r., emerytura podstawowa z KRUS wynosić będzie 1430 zł (około 317 euro) - czyli będzie wynosiła 90 proc. minimalnej emerytury wypłacanej z ZUS.
Przyjęte przepisy gwarantują, że emerytura rolnicza, po 25 latach opłacania składek, nie będzie niższa od najniższej emerytury wypłacanej z ZUS. O szczegółach tych zmian przeczytasz tutaj.
Ile wynosi emerytura dla francuskich rolników?
Trochę inaczej wyglada to już we Francji. Jak donosi francuski portal reussir.fr, reforma emerytalna, którą aktualnie przeprowadza francuski rząd, może spowodować, że tamtejsi rolnicy otrzymają emeryturę minimalną w wysokości 1200 euro (około 5400 zł).
Francuskie Stowarzyszenie Rolników (FNSEA) postuluje nawet, by minimum 1200 euro miesięcznie rozszerzyć również na małżonków rolników z pełnym stażem zawodowym, którzy obecnie otrzymują tylko 741 euro (czyli ok. 3300 zł).
Aktualnie, rolniczy emeryci otrzymują 85% najniższego wynagrodzenia, czyli około 1150 euro miesięcznie (około 5175 zł).
Jaką emeryturę otrzymują austriaccy rolnicy?
W Austrii od 2023 r. minimalne emerytury wzrosły dla niektórych rolników nawet o 10,2%. Jak twierdzi prezes Stowarzyszenia Rolników, Georg Strasser, skorzystało na tym ponad 28.000 rolników.
Za zgodą rządu federalnego podstawowa stawka emerytury wzrasta do 1110 euro (co daje około 4995 zł).
Portal bauernzeitung.at, wylicza, że oprócz ustawowego podwyższenia emerytury, rolnicy korzystają z bezpośredniej wypłaty 30% świadczenia emerytalno-rentowego.
Wzrost ubóstwa wśród rolników
Z tego krótkiego zestawienia wynika, że - przynajmniej w tych trzech krajach - emerytura rolnicza jest zbliżona do minimum socjalnego.
- Minimum socjalne jest uznawane także za jedną z metod pomiaru ubóstwa - czytamy w definicji minimum socjalnego, która przedstawia portal encyklopedia.pwn.pl
Według ekspertów Polskiego Instytutu Ekonomicznego, w 2020 roku, wzrost zasięgu ubóstwa skrajnego dotyczył wszystkich grup społeczno-ekonomicznych, jednak osiągnął najwyższy poziom wśród rolników - zwiększył się o 3,7%. Nie wiemy, czy w tym badaniu wzięto pod uwage tylko czynnych rolników, czy emerytowanych - jednakże te liczby budzą niepokój.
Rolnik jest twórcą bezpieczeństwa żywnościowego
Rolnicy są twórcami, są podstawą bezpieczeństwa żywnościowego każdego kraju.
- Bezpieczeństwo żywnościowe to jedno z najważniejszych globalnych wyzwań współczesnego świata. Perspektywa wyżywienia stale rosnącej populacji napawa niepokojem ekonomistów, ekologów i polityków - czytamy na stronie opolskiej izby rolniczej
Czy rolnicze emerytury, zbliżone do minimum socjalnego, są godnym podziękowaniem za zapewnienie lokalnego, krajowego czy światowego bezpieczeństwa żywnościowego?
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
Czy rolnik ma wpływ na ceny nawozów - o tym przeczytasz tutaj.
- Tagi:
- emerytura rolnicza