Polska może stracić na embargo 500 milionów euro!
Minister rolnictwa Marek Sawicki stara się ratować sytuację na polskim rynku owoców i warzyw. Zwołał wczoraj posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego w MRiRW, podczas którego powołał Grupę Zadaniową do spraw łagodzenia skutków związanych z embargiem nałożonym na polskich producentów. Jeśli nie uda się znaleźć nowych rynków zbytu, ani dostać dofinansowania z Unii Europejskiej, Polska może stracić nawet 500 milionów euro.
Wczoraj odbyło się także spotkanie z ambasadorem Islamskiej Republiki Iranu w Polsce - Raminem Mehmanparastem Nodehi i ambasadorem w Indiach - Tomaszem Łukaszukiem. Omawiano na nich możliwości zwiększenia wymiany handlowej pomiędzy krajami, ze szczególnym uwzględnieniem jabłek, warzyw i mięsa wołowego.
W tym tygodniu planowane są kolejne rozmowy dyplomatyczne między innymi z ministrem rolnictwa Wietnamu Cao Duc Phat`em oraz z ambasadorami – Białorusi Aleksandrem Averyanovem i Kazachstanu Yerikiem Utembayevem.
Kolejnym punktem walki ze skutkami embargo jest wystosowanie przez ministra listów do komisarzy Unii Europejskiej (ds. zdrowia - Tonio Borga, ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich - Daciana Ciolosa oraz ds. handlu - Karla De Gucht`a). Minister Sawicki zwraca się w nich o możliwość spotkania w jak najwcześniejszym terminie. Podkreśla, że wprowadzone 1. sierpnia przez Federację Rosyjską embargo na niektóre produkty sektora owoców i warzyw z Polski jest decyzją polityczną, będącą odpowiedzią na sankcje finansowo-gospodarcze wprowadzone przez Unię Europejską.
-
jabłka, gruszki, pigwa, świeże (kod taryfy celnej 0808);
-
morele, wiśnie, czereśnie, brzoskwinie, nektarynki, śliwki i owoce tarniny, świeże (kod taryfy celnej 0809);
-
kapusta głowiasta, kalafior, kalarepa, jarmuż i podobne jadalne z rodzaju Brassica, świeże lub schłodzone (kod taryfy celnej 0704);
-
pozostałe warzywa, świeże lub schłodzone (kod taryfy celnej 0709), przy czym ograniczenia nie stosuje się do grzybów świeżych.
W minionym roku, Polska wyeksportowała do Rosji 740 tysięcy ton świeżych owoców za sumę ponad 318 mln euro oraz ponad 201 tysięcy ton świeżych warzyw za około 128 mln euro. Wśród owoców dominowały, jak co roku, jabłka - 677 tysięcy ton, a w warzywach największe wysłane ilości to kapustne – 72 tysięcy ton, z czego około 16 tysięcy ton stanowiła kapusta biała i czerwona, a niecałe 52 tysięcy ton kapusta włoska i pekińska.