Pieniądze dla małych gospodarstw. Zmiana terminów na złożenie wniosków
Ministerstwo rolnictwa zdecydowało o zmianie terminów na złożenie wniosku o płatność 1. i 2. raty pomocy w ramach “Rozwoju małych gospodarstw”. Działanie to finansowane jest z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. O co chodzi dokładnie?
Pieniądze dla małych gospodarstw - jakie zmiany?
Modyfikacje, jak wyjaśnia Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, dotyczą:
-
wydłużenia z 6 do 12 miesięcy okresu na złożenie wniosku o płatność 1. raty pomocy;
-
doprecyzowania, że wniosek o płatność 2. raty należy złożyć w I kwartale roku następującego po roku docelowym, jednak nie później niż 31 marca 2029 r. (w przypadku gdy rokiem docelowym jest 2024, korzystający z tego wsparcia mają czas na dopełnienie formalności od 1 kwietnia do 31 grudnia 2025 r.).
Dlaczego tak się stało?
- Zmiany zostały wprowadzone w związku ze zgłaszanymi przez rolników i doradców trudnościami w terminowym spełnieniu obligatoryjnego kryterium przyznania wsparcia, tj. uczestnictwa w systemach jakości. Beneficjenci premii na Rozwój małych gospodarstw mają teraz więcej czasu na uzyskanie certyfikatu lub świadectwa jakości - tłumaczy ARiMR.
Podkreśla jednocześnie, że zmiany obowiązują od 28 października 2024 r. i dotyczą naborów z 2023 i 2024 roku.
Pieniądze dla małych gospodarstw - kto może się o nie ubiegać?
Kwota, o jaką można się ubiegać w ramach “Rozwoju małych gospodarstw”, to 120 tys. O pieniądze mogą wnioskować zajmujący się produkcją ekologiczną oraz ci, którzy rozpoczynają działalność w ramach krótkiego łańcucha dostaw. Komu dokładnie przysługuje dofinansowanie?
Dofinansowanie skierowane jest do osób, które:
-
uzyskali przychód ze sprzedaży produktów rolnych wytworzonych w gospodarstwie w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. zł;
-
zajmują się produkcją ekologiczną lub produkcją ekologiczną i przygotowaniem do sprzedaży wytworzonych produktów lub rozpoczynają działalność w zakresie wprowadzania żywności na rynek w ramach krótkiego łańcucha dostaw (KŁD);
-
spełniają definicję mikro-, małego lub średniego przedsiębiorstwa;
-
posiadają gospodarstwo o powierzchni nie większej niż 300 ha, którego wielkość ekonomiczna w roku wyjściowym nie przekracza 25 tys. euro
-
nie prowadzą działalności wyłącznie w celach naukowo–badawczych.
Na co można przeznaczyć pieniądze pozyskane w programie Rozwój małych gospodarstw?
Pieniądze na rozwój małych gospodarstw - na co można przeznaczyć środki?
-
inwestycje budowlane
-
nabycie niezbędnego wyposażenia, maszyn, urządzeń i sprzętów.
Ważne, by w wyniku realizacji planowanych przedsięwzięć nastąpił wzrost wartości sprzedaży brutto produktów rolnych co najmniej o 30 proc. w stosunku do ustalonej dla gospodarstwa wartości przychodu bazowego i nie mniej niż do poziomu odpowiadającego równowartości wynagrodzenia minimalnego w roku 2024.
Czytaj także:
Nawet 3000 zł do hektara. Nabór potrwa do 15 listopada