Pieniądze dla gospodarstw do 5 ha. Co zrobić, aby je dostać?
Informacje w tej sprawie udziela Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Pieniądze dla gospodarstw do 5 ha - warunki przyznawania
O przyznanie płatności dla małych gospodarstw można się ubiegać, jeżeli złożyło się wniosek o przyznanie dopłat bezpośrednich za 2024 r.
- Łączna powierzchnia posiadanych przez rolnika gruntów objętych obszarem zatwierdzonym do podstawowego wsparcia dochodów musi wynosić co najmniej 1 ha, a powierzchnia użytków rolnych będących w jego posiadaniu na dzień 31 maja 2024 r. nie może przekroczyć 5 ha - tłumaczy ARiMR.
Pieniądze dla gospodarstw do 5 ha - jak złożyć wniosek, stawki
Nabór jest prowadzony jedynie przez aplikację eWniosekPlus. Żeby złożyć wniosek, należy uzupełnić wydrukowany formularz i po wybraniu w sekcji Załączniki tego, który oznaczony jest symbolem Z0296, dodać skan.
Agencja dokumenty przyjmuje do 31 sierpnia 2024 r. Termin na ich złożenie, co ważne, nie podlega przywróceniu.
- Wnioski dostarczone do placówek ARiMR osobiście oraz te wysłane za pośrednictwem ePUAP, poczty elektronicznej i tradycyjnej nie będą rozpatrywane - podaje ARiMR.
Płatność dla małych gospodarstw zastępuje wszystkie inne rodzaje płatności bezpośrednich, w tym ekoschematy.
Wnioskując o płatność dla małych gospodarstw można ubiegać się o przyznanie przejściowego wsparcia krajowego, płatności ONW, płatności ekologicznych, płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych, płatności zalesieniowych.
Stawka płatności wynosi równowartość w złotych kwoty 225 euro/ha powierzchni zatwierdzonej do podstawowego wsparcia dochodów.
Maksymalna kwota płatności wynosi nie więcej niż równowartość w złotych kwoty 1125 euro przeliczonej z zastosowaniem kursu wymiany euro na złote, po uwzględnieniu ewentualnych kar oraz zmniejszeń.
Płatność dla małych gospodarstw przyznawana jest w drodze decyzji kierownika biura powiatowego Agencji właściwego według miejsca zamieszkania albo siedziby rolnika.
Małe gospodarstwa - jak sobie radzą
Na naszym portalu wielokrotnie pisaliśmy o właścicielach małych gospodarstw. Jednym z nich jest to należące do rodziny Pankiewiczów - Julii i Piotra. Małżeństwo zdecydowała się na sprzedaż warzyw, owoców i przetworów sprzed ich domu. Ich pomysł na rolniczy handel detaliczny, jak podkreślali naszej dziennikarce, okazał się strzałem w dziesiątkę! Film do zobaczenia TUTAJ:
Czytaj także:
Mało ziemi i kiepskie gleby. Co w takim razie robić? Działać! [VIDEO]