Pasożyty, które niszczą jelita
Chcąc ustrzec cielęta przed kokcydiozą czy też kryptosporydiozą, należy zagwarantować odpowiednią higienę w pomieszczeniach, w których przebywają. - Należy regularnie usuwać obornik, często czyścić oraz dezynfekować miejsca, w których przebywają młode zwierzęta (…) - podkreśla Paweł Wasiak.
Kokcydioza i kryptosporydioza to dwie choroby pasożytnicze, które wywoływane są przez pierwotniaki. - Rozwijają się one w jelitach cieląt. Jeżeli dojdzie do zakażenia w komórkach jelit, to najczęściej dochodzi do ich rozpadu. Cykl rozwoju tych pasożytów dzieli się na trzy fazy - mówi Paweł Wasiak, lekarz weterynarii prywatnej praktyki w Sobótce (powiat ostrowski).
Kokcydioza to choroba przewodu pokarmowego powodowana przez inwazję pasożytów z rodzaju Eimeria. Żeby doszło do zakażenia, cielak musi połknąć jajo, które najczęściej znajduje się w zakażonym środowisku, przede wszystkich w odchodach. - Jeśli zwierzę zje zanieczyszczoną paszę, to jaja trafiają do żołądka, następnie do jelit grubych, a tam wykluwają się z oocyst małe sporozoity, które rozmnażają się bezpłciowo i przekształcają się później w schizonty. Po kilku fazach rozmnażania bezpłciowego w komórkach nabłonka jelit powstają z nich merozoity, które opuszczając komórki jelit, niszcząc je. Z merozoitów tworzą się makrogamety i mikrogamety, co po zapłodnieniu prowadzi do powstania oocysty - tłumaczy specjalista. Na tę chorobę najbardziej wrażliwe są starsze cielęta i młode bydło w wieku do 1,5 roku. Początkowo obserwuje się wodnistą biegunkę ze śluzem i włóknikiem w kale, a następnie można zaobserwować krew w kale w ostrej postaci. Cielęta często nie mają podwyższonej temperatury. Są natomiast osłabione, mają zwiększone pragnienie. - A przy ostrej postaci pojawiają się objawy niedokrwistości. Przy krwawej biegunce szybko pogarsza się stan ogólny cieląt i mogą paść już po 1-2 dniach trwania choroby - tłumaczy Paweł Wasiak.
Niestety, occysty w przypadku kokcydiozy są trudne do usunięcia. Dobrze radzą sobie w temperaturach ujemnych. Nie działają również na nie środki dezynfekcyjne. - Z kolei dobrze działa i niszczy oocyty promieniowanie UV i ogień - mówi.
Kryptosporydioza z kolei powoduje najczęściej lekką biegunkę. - W kale może pojawić się krew, a także włóknik czy też śluz. Ale nie jest ona śmiertelna, chyba że tej dolegliwości współtowarzyszą inne zakażenia, np. bakteriam E.coli, betachemiolitycznymi czy też rota i koronawirusami, wtedy przebieg może być dużo cięższy - wyjaśnia Paweł Wasiak. W tym przypadku atakowanie są młode cielęta już od 4. dnia życia. - Ale z reguły są to sztuki w wieku 1-2 tygodni życia, a już rzadziej w wieku powyżej 4. tygodnia życia - tłumaczy. Zakażone zwierzęta mogą nie wykazywać objawów klinicznych. - Intensywność rozwoju tej choroby uzależniona jest od współistniejących zakażeń bakteryjnych czy wirusowych, odporności pobranej z siary, a także od ilości zjedzonych oocyst - tłumaczy.
Objawem kryptosporydiozy w pierwszych dniach jest biegunka śluzowo-wodnista. - Następnie może pojawić się rzadki, żółto-zielony kał zawierający krew i włóknik. Dość charakterystycznym objawem jest zielony nalot kału - wyjaśnia Paweł Wasiak. Każda biegunka powoduje utratę wody, elektrolitów i następuje gorsze wchłanianie substancji pokarmowych. - Czyli dochodzi do osłabienia organizmu, kacheksji, czyli wyniszczanie organizmu oraz gorszych przyrostów, a przy intensywnej inwazji to nawet do śmierci - zaznacza specjalista.
Hodowca, chcąc zabezpieczyć swoje zwierzęta przed tymi chorobami, powinien zadbać o właściwe odpojenie siarą. Warto też do mleka czy preparatu mlekozastępczego dodawać do 10% siary. - Chodzi o to, aby dodatek siary po okresie siarowym dawał częściową ochronę cielęcia - radzi lekarz weterynarii.
Chcąc ustrzec swoje zwierzęta przed kokcydiozą czy też kryptosporydiozą, należy utrzymać właściwą higienę w cielętnikach. Ważne jest zagwarantowanie oddzielnego wypasu bydła młodego i starszego, odosobnienie i leczenie chorych zwierząt. - W przypadku wystąpienia zarówno kokcydiozy, jak i kryptosporydiozy u większej liczby zwierząt trzeba podać leki przeciwdziałające rozwojowi choroby. Należy regularnie usuwać obornik, często czyścić oraz dezynfekować pomieszczenia, w których przebywają młode zwierzęta - podkreśla Paweł Wasiak.