Wymieszaj te dwa składniki z kuchennej szafki. Szybko pozbędziesz się stonki

Naturalne środki pomagające pozbyć się stonki ziemniaczanej polecane są dla drobnych ogrodników posiadających niewielkie, przydomowe uprawy. W przypadku wielkopowierzchniowych gospodarstw konieczne jest bowiem zazwyczaj użycie środków chemicznych.
Czytaj też: Podatek od deszczu: Właściciele jakich działek muszą go płacić? Stawki w 2025
Stonka ziemniaczana: Co to za szkodnik?
Stonka ziemniaczana (Leptinotarsa decemlineata) jest chrząszczem z rodziny stonkowatych i jednocześnie pospolitym szkodnikiem ziemniaków. Pochodzi ze Stanów Zjednoczonych, a dokładnie z Kolorado i z tego powodu bywa też nazywana żukiem z Kolorado. W Europie pojawiła się jeszcze w XIX wieku. W naszym kraju spotykana jest od lat 40. XX wieku.
Dorosłe osobniki stonki ziemniaczanej mają owalne ciało o wypukłym wierzchu i płaskim spodzie. Ich pancerz jest beżowy i posiada charakterystyczne czarne paski. To jednak nie dorosłe stonki, a ich larwy, stanowią największe zagrożenie dla upraw. Larwy te są pomarańczowe i posiadają na ciele czarne kropki. Wylęgają się z jasnopomarańczowych jaj składanych na spodnich częściach liści ziemniaczanych. Miejsce to ma chronić jajka przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi takimi jak słońce i deszcz. Samica jest w stanie jednorazowo złożyć nawet kilkaset jaj.
Stonka ziemniaczana najchętniej żeruje na ziemniakach. Żywi się przede wszystkim liśćmi, ale także kwiatami i łodygami. Swoją działalnością doprowadza do ogołacania krzaków ziemniaków, zmniejszenia plonów oraz wielkości samych bulw. Stonka atakuje również inne rośliny z rodziny psiankowatych takie jak pomidory czy papryka. W poszukiwaniu pokarmu może przebyć wyjątkowo duże odległości dochodzące nawet do 100 km.
Czytaj też: Nie tylko pelargonie. Oto najlepsze rośliny na słoneczny balkon
Stonka ziemniaczana: Jak się jej pozbyć?
W przypadku dużych upraw ziemniaków do zwalczania stonki ziemniaczanej zazwyczaj konieczne okazuje się stosowanie środków chemicznych. Ich wybór na rynku jest duży. Na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi znaleźć można aktualizowany na bieżąco Rejestr Środków Ochrony Roślin.
Natomiast w przypadku uprawy ziemniaków w przydomowym ogródku czy na niewielkiej działce do walki ze stonką warto najpierw wypróbować domowe metody. W walce warto pamiętać o profilaktyce. Jesienią wskazane jest przekopywanie gleby, w której na wiosnę mają zostać posadzone ziemniaki. Czynność ta pomoże zniszczyć chrząszcze zimujące w podłożu.
Jeżeli populacja stonki ziemniaczanej nie jest duża, wystarczające do jej pozbycia się może okazać się jej ręczne zbieranie. Kiedy jednak stonki jest znacznie więcej, konieczne mogą być inne metody w postaci domowych oprysków.
Domowy oprysk na stonkę ziemniaczaną: Przygotujesz go z cebuli i czosnku
Domowy oprysk na stonkę ziemniaczaną można przygotować z cebuli i czosnku.
W tym celu należy dokładnie rozdrobnić jedną małą cebulę i pięć ząbków czosnku. Następnie trzeba zalać je ok. 100 ml wody, dokładnie wymieszać i dodać jeszcze 1 l wody, szczyptę pieprzu cayenne oraz kilka kropel mydła. Po ponownym wymieszaniu całości należy odstawić roztwór przynajmniej na 12 godzin. Po tym czasie wystarczy go przecedzić i rozcieńczyć za pomocą 1 l wody. Wówczas domowy oprysk na stonkę ziemniaczaną jest gotowy. Zaleca się jego używanie raz w tygodniu.
Czytaj też: Ten kwiat będzie zdobić rabaty wiele lat. Idealna dla ogrodowych nowicjuszy
Gnojówka z pokrzywy: Sprawdzi się w walce ze stonką ziemniaczaną
Gnojówka z pokrzywy to kolejny sprawdzony, domowy sposób na stonkę ziemniaczaną. Przygotowanie preparatu wymaga zebrania ok. 1 kg pokrzyw, a następnie pocięcia ich i zalania 10 l wody. Następnie tak przygotowaną mieszankę należy odstawić do fermentacji na ok. 4-5 dni. Po tym czasie trzeba jeszcze rozcieńczyć ją wodą w proporcji 1:10.
Czytaj też: Kary wynoszą nawet milion złotych. Tych gatunków nie możesz mieć w ogrodzie
Oprysk na stonkę ziemniaczaną: Wymieszaj musztardę i ocet
W walce ze stonką ziemniaczaną sprawdzi się również oprysk z musztardy i octu, których zapachu nie tolerują te szkodniki żerujące na ziemniakach. W celu przygotowania preparatu trzeba do 10 l wody dodać ok. 150 ml octu i ok. 50 g musztardy w proszku. Całość należy bardzo dokładnie wymieszać.
Niewątpliwą zaletę tego oprysku stanowi fakt, że jest on gotowy do użycia od razu po zrobieniu. Mieszanką warto spryskiwać zaatakowane przez stonki rośliny 1-2 razy w tygodniu. Najlepiej robić to rano lub wieczorem.
Czytaj też: Najlepsza odżywka do zamiokulkasa? Jej skuteczność zbadano naukowo
Oprysk z chudego mleka: Tak zwalczysz stonkę ziemniaczaną
Domowy oprysk na stonkę ziemniaczaną przygotować można również z chudego mleka. Płyn ten wykazuje działanie odstraszające zwłaszcza wobec larw szkodnika i – podobnie jak oprysk z musztardy i octu – nadaje się do użycia od razu po przygotowaniu.
W celu sporządzenia preparatu należy 1 l chudego mleka wlać do 10 l wody i bardzo dokładnie wymieszać.