Uprawiają pomidory polne. Zainwestowali w kombajn do ich zbioru
KORZYSTAJĄ Z FACHOWEJ WIEDZY NA TEMAT OCHRONY POMIDORÓW POLNYCH
Bardzo częstym gościem wizytującym pola państwa Szumanów i prowadzącym doradztwo agrotechniczne jest zaprzyjaźniony z rodziną Marcin Sołtysiak, który na co dzień pracujący w hurtowni rolno-ogrodniczej w Pleszewie.
- Pomidor uprawiany w gruncie jest narażony na infekcje ze strony różnych patogenów. Na plantacjach towarowych konieczna jest chemiczna ochrona roślin. Należy zatem obserwować pogodę i wykonywać zabiegi ochrony roślin zapobiegawczo zalecanymi preparatami. Byłoby idealnie, aby lustrować plantacje codziennie. Wiadomo, że przy wielu różnych obowiązkach w gospodarstwie jest to kłopotliwe. Trzeba jednak tak wygospodarować czas, aby być często na polu. Pomidor kocha słońce i ciepło. I jeśli takie warunki będą jak najdłużej, to rośliny będą rosły dobrze. Najgroźniejszą chorobą jest zaraza ziemniaka, która w sprzyjających warunkach może wyniszczyć plantacje. Po intensywnych opadach deszczu na wielu polach w gminie Czermin pojawiła się bakteryjna cętkowatość pomidora. Choroba ta rozwija się w temperaturze 21-240C i wysokiej wilgotności powietrza, a taka właśnie wystąpiła w okresie deszczowym. Planując zabiegi chemiczne na plantacjach, należy stosować środki chemiczne przemiennie, analizując substancje czynne zawarte w danym produkcie. Na chwile obecną zarazy jeszcze nie ma, ale jak długo taki stan utrzyma się, nikt nie wie – mówi Marcin Sołtysiak.
AKTUALNE CENY POMIDORÓW POLNYCH. KLIK
A co ze szkodnikami? - Od 5 lat obserwujemy na pomidorze coraz większe nasilenie stonki ziemniaczanej. W tym sezonie wykonaliśmy jeden zabieg, ale były lata gdzie ta ilość zabiegów była większa – dodaje pan Błażej. Pomidor jest warzywem bardzo plennym, ale wymagającym. Ważnym pierwiastkiem na etapie wytwarzania systemu korzeniowego jest fosfor, a w czasie zawiązywania owoców warto zastosować nawozy z podwyższoną zawartością potasu. Należy również działać zapobiegawczo i dostarczać roślinom wapń, którego niedobory mogą spowodować straty w plonach i wystąpienie suchej zgnilizny wierzchołkowej oraz zamieranie brzegów blaszki liściowej. Bardzo ważnym czynnikiem w uprawie pomidorów jest woda. Jest ona niezbędna do osiągnięcia wysokich plonów. Gospodarstwo naszych rozmówców wyposażone jest w deszczownię i w sytuacjach krytycznych nie ma problemu z jej podaniem.
Czy dedyzja o zakupie kombajnu do pomidorów była słuszna? O tym na str. 3