Tych warzyw lepiej nie sadzić obok cebuli dymki. Zaszkodzą plonom

Sadzenie dymki to najprostsza i najszybsza metoda na uzyskanie plonu (w porównaniu z sadzeniem z nasion lub rozsady). Cebulki można posadzić jesienią lub wiosną, zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia.
Czytaj też: Cięcie to dopiero początek. W kwietniu maliny potrzebują też tego
W jakich warunkach najlepiej rośnie cebula dymka?
Dymkę sadzi się do gruntu zazwyczaj pod koniec marca lub na początku kwietnia, gdy temperatura lekko się ustabilizuje. Optymalne warunki sadzenia to gleba żyzna i dobrze przepuszczalna (od 6,5 do 7,0 pH). Najlepiej sprawdzi się stanowisko słoneczne. Dymkę warto posadzić na grządkach, na których wcześniej rosły ogórki lub rośliny strączkowe, warzywa dyniowate lub pomidory. Odradza się za to sadzenie na miejscu, na którym wcześniej uprawiano m.in. ziemniaki, seler lub marchew. Nie jest także zalecane uprawianie cebuli na stanowisku, na którym wcześniej uprawiano inne rośliny cebulowate.
Przed posadzeniem cebuli warto wzbogacić glebę kompostem. Polecane jest także nawożenie gleby obornikiem (jeszcze w sezonie jesiennym). Dymkę sadzi się zazwyczaj na głębokości ok. 5 cm. Zaleca się zachowanie min. 30 cm odległości pomiędzy rzędami i min. 5 cm odległości pomiędzy cebulkami w rzędzie. Wymagane jest regularne podlewanie, a jednocześnie zapobieganie zastojowi wilgoci w glebie.
Jakie jest zalecane sąsiedztwo dla cebuli?
Przy dobieraniu odpowiedniego sąsiedztwa dla dymki bierze się pod uwagę kilka czynników. Warzywa posadzone obok siebie nie powinny nigdy konkurować o składniki odżywcze. Powinny mieć za to względnie podobne wymagania odnośnie gleby i nasłonecznienia. Idealna opcja to zestawienie roślin, które działają na siebie dobroczynnie, np. odstraszają szkodniki. Przy planowaniu ogródka warzywnego w grządkach sąsiadujących z cebulą dymką najlepiej posadzić:
- marchew,
- ogórki,
- pomidory,
- różne odmiany kapusty, jarmuż, kalarepę,
- pory,
- pietruszkę,
- buraki ćwikłowe,
- sałatę głowiastą,
- poziomki lub truskawki.
Dobrym pomysłem będzie także posadzenie w najbliższym sąsiedztwie kopru i popularnych gatunków ziół. Najlepiej sprawdzi się bazylia i majeranek. W pobliżu grządek cebulowych można również zaplanować niewielkie stanowisko dla aksamitek. Te drobne, niepozorne rośliny o charakterystycznych, pomarańczowych kwiatach są cennym uzupełnieniem ogrodu warzywnego. Aksamitki obniżają ryzyko pojawienia się popularnych szkodników (m.in. mszyc) na sąsiadujących roślinach.
Czytaj też: Kwitną do jesieni i urzekają zapachem. Te kwiaty warto wysiać właśnie teraz
Tych warzyw nie warto sadzić obok cebuli dymki
Wśród roślin najmniej korzystnych dla uprawy dymki najczęściej wskazuje się warzywa bobowate lub motylkowate. Cebula posadzona w sąsiedztwie fasoli lub grochu może negatywnie wpływać na ich wzrost. Niektóre źródła zalecają unikanie sadzenia dymki w bezpośrednim sąsiedztwie kapusty i rzodkiewki. Odradza się także bliskie sąsiedztwo zielonego groszku. Dymka posadzona w pobliżu grządek ze szparagami lub czosnkiem może zacząć intensywnie konkurować o składniki odżywcze.
Czytaj też: Nadchodzi drastyczna zmiana pogody: Wraca mróz i śnieg. Gdzie będzie najgorzej?
- Tagi:
- dymka
- cebula
- uprawa współrzędna