Śliwka produktem regionalnym
Czy śliwka bojanówka stanie się produktem regionalnym?
- Bojanowo, gmina w województwie wielkopolskim, w powiecie rawickim jest stolicą śliwki bojanówki. Z tego, co wiem, ta roślina rosnąć może praktycznie wszędzie, ale tylko tutaj kwitnie i bardzo dobrze owocuje. Dlatego uważam, że powinniśmy ją wykorzystać, jako bazę do przygotowania potraw i przetworów, które pozwolą wypromować nasz region - przekonywał Robert Gruszczyński, szef Villi Aurora z Gołaszyna na spotkaniu z udziałem szefów kuchni i przedstawicielek powiatu rawickiego, aktywnych między innymi w kołach gospodyń wiejskich i sołectwach.
Robert Gruszczyński chciałby, aby śliwkę i produkty z niej wykonane wpisane zostały do Sieci Dziedzictwa Kulinarnego. Zamierza też zrzeszyć lokalnych producentów, z którymi mógłby reprezentować powiat rawicki na sierpniowym Ogólnopolskim Festiwalu Dobrego Smaku w Poznaniu, gdzie spotykają się producenci regionalnych specjałów z całej Polski oraz wielu krajów Europy.
Nie wiadomo dokładnie, kiedy śliwka bojanówka trafiła do ogrodów i sadów Bojanowa i okolic.
- Przypuszcza się, że przywieźli ją ze sobą w XVII wieku protestanci ze Śląska uchodzący stamtąd przed prześladowaniami religijnymi. Nie ma jednak na to żadnych dowodów, więc to tylko hipoteza - mówi Krzysztof Wodyński, miejscowy regionalista, który od lat zgłębia temat bojanówki.
Dodaje, że jedna z ulic, biegnąca pomiędzy ogrodami, w których dominowała niegdyś bojanowska śliwa, nosi nazwę „Śliwkowa”. - Przez analogię do Japonii, Bojanowo bywa przeze mnie niekiedy nazywane „Miastem kwitnącej śliwy” - podkreśla Krzysztof Wodyński, który doszukał się informacji, że naukowcy próbowali zidentyfikować bojanówkę ze starą odmianą śliwy Opal, szwedzką odmianą Herman lub niemiecką Katinka.
- W Katedrze Sadownictwa Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu nie ma niestety obecnie specjalistów, którzy zajmowaliby się śliwą - informuje.
Więcej informacji o tej śliwce znajdziesz na Hotblogu (KLIK)