Posadziłeś drzewa i krzewy owocowe? Sprawdź, kiedy zaczną owocować
Drzewa i krzewy nie owocują w pierwszym roku. Na to trzeba zazwyczaj poczekać kilka lat. Dokładny czas owocowania zależy przede wszystkim od konkretnego gatunku, ale również od warunków uprawy i pogody.
Po ilu latach drzewa zaczynają owocować?
Na owoce z niektórych drzew owocowych trzeba często poczekać nawet kilka lat:
- jabłonie i grusze – te jedne z najpopularniejszych drzew owocowych mogą zacząć owocować już nawet w drugim roku po posadzeniu, ale najczęściej na plony poczekać trzeba od 3 do 5 lat;
- brzoskwinie – najbardziej intensywnie rosną przez pierwsze 4 lata po posadzeniu, a plony mogą zacząć wydawać już w drugim roku; są jednak dosyć wrażliwe na niskie temperatury;
- wiśnie – są dosyć odporne na warunki pogodowe; owocują najczęściej w okresie od 2 do 5 lat po posadzeniu;
- czereśnie – w ich przypadku owoce mogą pojawić się już w drugi roku po posadzeniu, ale częściej poczekać na nie trzeba od 3 do 5 lat, a ilość owoców rośnie z każdym kolejnym rokiem;
- śliwy – rosną umiarkowanie i zaczynają owocować najczęściej po 2-5 latach od posadzenia;
- orzechy włoskie – te drzewa owocować mogą dopiero po 5-10 latach od posadzenia, są tym samym jednymi z wolniej owocujących.
Czytaj także: Mech i porosty na drzewach owocowych? Posmaruj tym korę, a same odpadną
Po ilu latach od posadzenia krzewy zaczynają owocować?
Krzewy zaczynają zazwyczaj owocować po posadzeniu szybciej niż drzewa. Mają też najczęściej mniejsze wymagania i są łatwiejsze w uprawie:
- malina – może kwitnąć już w pierwszym roku po posadzeniu, ale na owoce poczekać zazwyczaj trzeba do kolejnego roku;
- agrest – jest odporny na niskie temperatury i rośnie nawet w glebie dosyć ubogiej w składniki odżywcze; owoce może zacząć wydawać już po 2 latach od posadzenia;
- jagoda kamczacka – owoce pojawiają się zazwyczaj w drugim roku po posadzeniu i można zbierać je już na przełomie maja i czerwca;
- borówka amerykańska – tutaj uzbroić należy się w więcej cierpliwości, ponieważ krzew ten zaczyna owocować dopiero po 3-4 latach od posadzenia, a pełnię plonów osiąga dopiero po ok. 6 latach.
Co ma wpływ na szybkość owocowania?
Istotne znaczenie dla szybkości owocowania ma przede wszystkim gatunek i odmiana drzewa lub krzewu. Przykładowo maliny owocują szybciej niż orzechy włoskie. Ważny jest przy tym konkretny okaz drzewa czy krzewu – jego stan i odporność na choroby. Warto więc kupować rośliny ze sprawdzonych źródeł. Wówczas szanse na wcześniejsze plony rosną.
Na szybkość owocowania po posadzeniu wpływ mają także warunki uprawy i sposób pielęgnacji. Drzewa i krzewy szybciej wydadzą plony rosnąc w glebie żyznej, przepuszczalnej i próchniczej oraz mając przy tym zapewnioną odpowiednią ilość światła słonecznego. Duże znaczenie może mieć stanowisko osłonięte od wiatru. Bardzo ważne jest też odpowiednie podlewanie, nawożenie i przycinanie. To ostatnie pozwala zapobiegać dziczeniu rośliny, czyli jej niepotrzebnemu rozrostowi w zieloną masę.
Czytaj także: Te drzewa i krzewy trzeba przyciąć już w styczniu. Najważniejsze zasady cięcia
Ponadto nie bez znaczenia jest ochrona drzew i krzewów przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi, w tym przede wszystkim przed zimnem i suszą. Długa i mroźna zima może uszkodzić system korzeniowy młodych roślin. To zaś może prowadzić do osłabienia rośliny, w efekcie czego może ona w danym roku nie wydać plonów. Szybkiemu owocowaniu drzew i krzewów po posadzeniu przeszkodzić mogą też wiosenne przymrozki.
Kolejnym powodem opóźnienia owocowania może być brak lub mała liczba owadów zapylających. Warto pamiętać też o tym, że drzewa i krzewy mogą być samopylne, częściowo samopylne lub obcopylne. W tym ostatnim przypadku roślina, aby zawiązać owoce, potrzebuje jako zapylacza innej rośliny – tej samej lub innej odmiany.
Niektóre gatunki drzew i krzewów owocowych, przy zapewnieniu im odpowiednich warunków uprawy i pielęgnacji, mogą rosnąć i owocować nawet przez kilkadziesiąt lat.