Polska eksporterem truskawek
Polska jest liczącym się w Europie i na świecie producentem truskawek. Zbiory utrzymują się na poziomie około 200 tys. ton rocznie, z czego ponad połowa jest eksportowana w postaci mrożonek, co daje naszemu krajowi 4-5 miejsce na świecie.
– Niestety, w ciągu ostatnich kilku lat wielu producentów z powodu upadku zakładów przetwórczych zrezygnowało z produkcji truskawek. Wtedy na plantacjach dominowała bardzo smaczna odmiana przemysłowa Senga Sengana. W chwili obecnej na rynku dominują odmiany deserowe o owocach wysokiej jakości, dobrze znoszących transport i krótkotrwałe przechowywanie – wyjaśnia Dorota Piękna-Paterczyk, główny specjalista ds. ogrodnictwa Wielkopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Poznaniu Oddział w Marszewie (powiat pleszewski). Uprawa truskawek jest dochodowa tylko w dużych, wyspecjalizowanych gospodarstwach. Szansą może być tworzenie rodzinnych bądź sąsiedzkich zespołów marketingowych lub grup producenckich. Wówczas można ograniczyć koszty poprzez zmechanizowanie podstawowych prac uprawowych i ochroniarskich, wspólne zakupienie materiału szkółkarskiego, nawozów czy łubianek.
- Na rynku dominują odmiany deserowe o owocach wysokiej jakości, dobrze znoszących transport i krótkotrwałe przechowywanie - tłumaczy ekspert Dorota Piękna - Paterczyk
Na polskim rynku coraz częściej pojawiają się nowe odmiany. Dzięki temu producenci wybierają truskawki najlepsze dla siebie. Hodowcy mogą również uprawiać odmiany zagraniczne. Muszą jednak pamiętać, że takie truskawki nie zawsze spełniają oczekiwania producenta, ponieważ zostały wyhodowane w innych niż polskie warunkach klimatycznych. – U nas mogą być zawodne. Trudne warunki zimowe to potwierdziły. Wiele plantacji w chwili obecnej jest w złej kondycji. Bezśnieżna zima i mróz w dużym stopniu uszkodziły plantacje, na których dominowały odmiany deserowe: Elsanta, Honeoye oraz przemysłowa Senga Sengana. Ubiegłoroczne, nowe nasadzenia, również nie wyglądają najlepiej. I rolnicy zapewne je zlikwidują. Pocieszające jest jednak to, że polskich odmian z roku na rok przybywa – podkreśla specjalistka. Dodaje, że zgodnie ze statystykami obecnie znanych i opisanych jest ponad 2000 odmian truskawki. - Zakłada się, że dobra odmiana powinna mieć wysoką plenność, wykształcać smaczne, atrakcyjne owoce, które zachowują długą trwałość po zbiorze – zaznacza Dorota Piękna-Paterczyk. Podkreśla, że ważną cechą jest również duża odporność na choroby i wytrzymałość na mróz.
Do zakładania plantacji należy używać zdrowy, wysokiej jakości materiał szkółkarski. W obrocie znajdują się różne rodzaje sadzonek: zielone, frigo sadzonki w doniczkach.
- Tagi:
- rynek owoców
- truskawki
- eksport