Koszty produkcji warzyw w górę! Czy będzie przewidziane wsparcie?
80% - o tyle więcej, według Wielkopolskiej Izby Rolniczej, muszą płacić rolnicy uprawiający warzywa spod osłon. Gigantyczne podwyżki kosztów produkcji, według samorządu rolniczego, mogą doprowadzić do problemów finansowych wielu małych, jak i dużych gospodarstw.
Wyższe koszty miału odbiają się na opłacalności produkcji warzyw spod osłon
Producenci warzyw szklarniowych mają w tej chwili wiele na głowie. Jak przekonują, ceny miału, który zazwyczaj służy do ogrzewania tuneli i szklarni wzrosły z poziomu ok. 400 zł/t w ubiegłym roku do 1.200 – 1.500 zł/t obecnie. Dodatkowo pojawił się problem z dostępnością tego opału.
- Dochodzą do tego problemy związane z dostępnością siły roboczej, a należy pamiętać, że produkcja owoców i warzyw jest bardzo pracochłonna - wyjaśnia Wielkopolska Izba Rolnicza.
Czytaj także: W kolejnym sezonie grzewczym może zabraknąć węgla?
Samorząd rolniczy jest zdania, że dla producentów warzyw szklarniowych powinna zostać przewidziana pomoc publiczna. Dlatego w tej sprawie wystosował wniosek do ministerstwa rolnictwa. Jaka jest odpowiedź?
Resort rolnictwa przyznał, że rolnicy, jak i przedstawiciele innych sektorów gospodarki borykają się z z problemem wysokiej inflacji, do której przyczynił się m.in. wybuch wojny na Ukrainie. Ministerstwo rolnictwa ma świadomość o tym, że na rynku miału węglowego i węgla wykorzystywanego przez producentów warzyw szklarniowych pojawiły się pewne uciążliwości.
Resort rolnictwa zakomunikował, że krajowi dystrybutorzy węgla, realizując dostawy węgla energetycznego w głównych segmentach rynku, posiadają ofertę dla sektora rolno-ogrodniczego. W związku z czym istnieje możliwość zawierania umów bezpośrednio z producentem na dostawę miałów, zgodnie ze zgłaszanymi za potrzebowaniami przez odbiorców finalnych.
- Obecnie, w związku z sytuacją panującą na rynku węglowym producenci potwierdzają zwiększenie podaży węgla dla odbiorców sektora rolno-ogrodniczego na 2022r. - podaje WIR.
W kontekście bezpośredniej pomocy dla producentów warzyw spod osłon resort rolnictwa podał, iż jednym z już istniejących działań systemowych na rynku produktów ogrodniczych jest wdrażanie instrumentu wsparcia organizacji producentów owoców i warzyw uregulowanego przepisami unijnymi.
- Od wielu lat resort rolnictwa zachęca producentów owoców i warzyw do zrzeszania się w organizacje producentów, które w tym sektorze pełnią główną rolę w stabilizacji sytuacji podażowo-popytowej, a pośrednio sytuacji dochodowej rolników. To jest ciągle niewykorzystane narzędzie w polskim rolnictwie - zaznacza MRIRW.
Czytaj także: Na giełdach przybywa młodych, polskich warzyw. Ile kosztują? [Maj 2022]