Kapusta kiszona - ceny i właściwości
Kapusta kiszona na święta
W okresie jesienno-zimowym wzrasta zainteresowanie kapustą kiszoną. Tuż przed świętami Bożego Narodzenia widać zwiększony ruch w sektorze kiszonek nie tylko na rynkach hurtowych, ale również w sklepach. Kapusta kiszona zagości na wielu polskich stołach wigilijnych. Przyrządzana jest na przeróżny sposób w postaci bigosu, z fasolą czy suszonymi grzybami. Jak przedstawiają się jej ceny na poszczególnych największych rynkach hurtowych w Polsce? Gdzie kosztuje najmniej, a gdzie najwięcej?
Ceny kiszonej kapusty
Od dłuższego czasu na giełdach owocowo-warzywnych ceny kapusty kiszonej utrzymują się na stabilnym poziomie. Mimo okresu świątecznego i większego zainteresowania, stawki nie uległy zmianie. Na największym rynku hurtowym w podwarszawskich Broniszach ceny kapusty kiszonej oscylują w granicach 3,75 - 4,50 zł/kg. Najtaniej produkt ten sprzedawany jest na łódzkiej giełdzie Zjazdowa, po 3,00 zł/kg. Lubelska Elizówka natomiast oferują ja w kwocie 3,00 - 4,00 zł/kg. Drożej niż na wymienionych dotychczas giełdach kapustę kiszoną kupimy we wrocławskim Targpiaście. Sprzedawana jest tam w cenie 5,00 zł/kg. Najdroższa z kolei jest w poznańskiej Gildii. Jej cena waha się tam od 7,00 do 9,00 zł/kg.
Właściwości kapusty kiszonej
Kapusta kiszona bardzo pozytywnie wpływa na układ pokarmowy, wspomaga trawienie, a przy tym jest mało kaloryczna. Jakie pozytywne właściwości ma jeszcze?
- Jest źródłem witaminy C, magnezu, żelaza, potasu i wapnia.
- Podczas fermentacji wytwarza się kwas mlekowy, który korzystnie wpływa na proces trawienny, m. in. zapobiega zaparciom.
- Ma niską zawartość kalorii. W 100 g produktu, znajduje się jedynie 12 kcal.
- Zawartość błonnika pozwala również obniżyć cholesterol, co zapobiega rozwojowi miażdżycy i chorób serca.
- Reguluje poziom cukru we krwi.
- Bakterie mlekowe biorące udział w procesie fermentacji pozytywnie wpływają na układ odpornościowy, mają działanie przeciwbólowe, wykazują działanie przeciwzapalne w leczeniu chorób reumatycznych.
- Właściwości detoksykujące i przeciwzapalne wspomagają walkę z trądzikiem, a występujące witaminy i minerały wzmacniają włosy i paznokcie.
- Stosowany jest w kosmetyce, jako środek spłycający zmarszczki i wyrównujący koloryt skóry.
Pamiętajmy jednak, że nadmiar zjedzonej kiszonej kapusty może spowodować: wzdęcia, nadmierne gazy czy zgagę. Nie powinny jej także spożywać osoby, które borykają się z wrzodami żołądka.