Jakie warzywa można sadzić w styczniu? Te gatunki kiełkują już w zimie
Decydując się na wysiew warzyw w styczniu, będzie można cieszyć się ich doskonałym smakiem znacznie wcześniej. Warto mieć też na uwadze fakt, że niektóre rośliny mają tak długi okres kiełkowania, że gdybyśmy wysiali je do gruntu dopiero wiosną, trzeba byłoby czekać na nie bardzo długo. Które nasiona można wysiać zimą i jakie warunki musimy im zapewnić?
Czytaj też: Masz te rośliny w ogrodzie? Możesz spodziewać się inwazji kleszczy
Te warzywa możesz posadzić już w styczniu
Jeśli dysponujemy szklarnią lub ogrzewanym tunelem, na początku stycznia można rozpocząć wysiew nasion takich warzyw jak:
- por,
- papryka,
- ogórek,
- pomidor.
Czytaj też: Te kody na opakowaniu oznaczają, że w produktach jest mąka z owadów
Styczeń to również dobry moment, aby rozpocząć wysiew nasion selera przeznaczonych na rozsadę. Młode rośliny następnie sadzi się w gruncie. Oprócz tego można wysiać nasiona wczesnych odmian kapusty i sałaty, bakłażana, kalafiora, buraka czerwonego i karczocha. Ten ostatni jest rośliną o szczególnie długim okresie wschodzenia i wzrostu.
Pod koniec stycznia można też wysiać nasiona szpinaku. Kiełkuje on już przy 2-3 stopniach Celsjusza. Równolegle ze szpinakiem warto wysiać nasiona rzodkiewki. Oba warzywa lubią chłód. Nie należy ich zatem uprawiać w tej samej szklarni co wcześniej wymienione gatunki, bowiem preferują one odmienne temperatury. Nadmierne ciepło może spowodować w przypadku rzodkiewki i szpinaku wykształcenie kwiatostanów. Niestety będzie to skutkować brakiem rozrostu podziemnej części rośliny.
Czytaj też: Biały nalot na miodzie. Co oznacza? Czy to zły znak? Pszczelarze wyjaśniają
Styczniowy wysiew nasion - o czym trzeba pamiętać?
Ze względu na niskie temperatury, jakie panują w styczniu, rośliny należy wysiewać w skrzyniach umieszczonych w szklarniach, ewentualnie w tunelach lub inspektach. Czas produkcji rozsady zależy od gatunku warzywa. Najszybciej kiełkują ogórki - około 4-5 tygodni. Sałata potrzebuje 5-6 tygodni, warzywa kapustne od 6 do 8 tygodni, zaś pomidory od 10 do 11 tygodni. Sporo czasu potrzebuje seler, bo 10-12 tygodni. Rozsady umieszcza się w gruncie w drugiej połowie maja. Wysiewając nasiona należy trzymać się terminów określonych przez producenta. Na koniec przysypujemy je warstwą gleby.
Skrzynie z nasionami powinny znajdować się w dobrze oświetlonym miejscu. Rozsady można doświetlać specjalnymi lampami typu LED. Aby przyspieszyć kiełkowanie, warto zabezpieczyć wierzch skrzyni osłoną, np. folią. Gdy zauważymy pierwsze kiełki, zdejmujemy przykrycia. W tym momencie trzeba zadbać o stałą wilgotność podłoża, regularnie je zraszając. Jeśli chodzi o warunki termiczne, należy dopasować je do wymagań konkretnej rośliny. W przypadku większości warzyw jest to 15-20 stopni. Nasiona potrzebują też dobrego podłoża. Można zastosować specjalne podłoże do rozsad lub mieszankę piasku z torfem.
Na około 2 tygodnie przed przeniesieniem rozsady do gruntu, warto zahartować rośliny. Można to zrobić poprzez wystawianie skrzynek z roślinami na zewnątrz lub wietrzenie szklarni i tunelu. Dzięki temu przygotujemy je na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz.