Jak zwalczać szkodniki na drzewach owocowych? Wiosenne opryski bez chemii

Choć chemiczne preparaty są skuteczne w zwalczaniu szkodników, nie są obojętne dla naszego zdrowia i środowiska. Zwolennicy upraw ekologicznych w ogóle nie stosują tego typu środków. Zamiast tego sięgają po produkty oparte na naturalnych składnikach. Są one dostępne w sklepach ogrodniczych, a niektóre z nich można przygotować samodzielnie.
Czytaj też: Plan na luty w ogrodzie. Te drzewa i krzewy owocowe można już przycinać
Wiosenny oprysk bez chemii – jakie ekologiczne preparaty warto zastosować?
Na przełomie lutego i marca wykonuje się pierwszy wiosenny oprysk drzew owocowych. Ma on na celu zwalczyć nie tylko patogeny, które wnikają do tkanek roślin, ale również jaja szkodników, w tym przędziorka owocowca, misecznika śliwowego, ochojnika, wełnowca oraz mszycy. Oprysk wykonuje się, gdy na drzewach nie ma jeszcze liści, najlepiej w bezwietrzny i pochmurny dzień, gdy temperatura wzrośnie do około 6 stopni Celsjusza.
Do pierwszego oprysku wykorzystuje się preparaty olejowe. Należy zaaplikować je bardzo obficie, tak aby ciecz spływała z gałęzi. Preparaty na bazie oleju są bardzo skuteczne w zwalczaniu szkodników, bowiem pokrywają ich ciała lepką powłoką, utrudniając im w ten sposób oddychanie i poruszanie się. Warto dodać, że opryski nie tylko pomagają pozbyć się niechcianych gości, ale działają też prewencyjnie. Ekologiczne środki na szkodniki to m.in. te na bazie oleju parafinowego lub oleju rydzowego. Można nimi opryskać nie tylko drzewa owocowe, ale również krzewy ozdobne oraz iglaki.
Czytaj też: Wypłata 13. emerytury z KRUS coraz bliżej. Ile wyniesie? Czy trzeba wniosek?
Olej parafinowy i rydzowy na szkodniki
Olej parafinowy jest szczególnie skuteczny w przypadku mszyc, które mogą zagrozić różnym gatunkom roślin. Jest bezpieczny w stosowaniu, o ile trzymamy się zaleceń producenta. Pod żadnym pozorem nie wolno przekraczać opisanej na opakowaniu dawki i nie wykonywać oprysków przy mocnym nasłonecznieniu. Mogłoby to bowiem spowodować oparzenia roślin lub w inny sposób je uszkodzić. Jeśli chcemy, można samodzielnie przygotować mieszankę. W tym celu należy wymieszać 100 ml oleju z 6 litrami wody i równomiernie spryskać rośliny, tak aby ciecz dotarła w każdy zakamarek.
Na atak szkodników w dużym stopniu narażone są jabłoń i grusza. Zagraża im m.in. chrząszcz kwieciak jabłkowiec. Larwy kwieciaka wyjadają wnętrza pąków kwiatowych, tym samym uniemożliwiając im rozwój. W jaki sposób się ich pozbyć? Prewencyjnie w okolicach przedwiośnia warto zastosować ekologiczny preparat z olejem rydzowym. Żerujące larwy zwykle pojawiają się na początku maja. Gdy je zauważymy, należy zerwać uszkodzone pąki i wyrzucić razem z kwieciakiem.
Jakie preparaty stosować w trakcie okresu wegetacyjnego?
Szkodniki zagrażają drzewom również w okresie wegetacyjnym. W tym czasie warto stosować opryski domowej roboty, przygotowane z chwastów, które rosną w ogrodzie i warzyw przyprawowych. Skuteczna jest zwłaszcza pokrzywa oraz skrzyp. Tego typu środki nie tylko pomagają w walce ze szkodnikami, ale jednocześnie wzmacniają rośliny. Co trzeba koniecznie wypróbować?
-
Do zwalczania mszyc przyda się nam wyciąg z pokrzywy, wrotyczu pospolitego, czosnku lub cebuli. Opryski należy przeprowadzać co kilka dni, również profilaktycznie. Pokrzywa zwyczajna oraz żegawka sprawdzą się także w walce z przędziorkami i misecznikami. Alternatywnie można przygotować wywar ze skrzypu. Zawiera on dużo krzemionki, dzięki czemu jest bardzo wartościowy dla roślin.
-
Z wyżej wymienionych roślin można też sporządzić gnojówkę. Zwykle stosuje się 1 kg surowca na 10 l wody. Rośliny trzeba mocno rozdrobnić, a roztwór mieszać każdego dnia. Do zwalczania szkodników najlepiej nadają się mieszanki mające około 2 tygodnie. Gnojówka będzie gotowa, gdy roztwór stanie się klarowny i z powierzchni zniknie piana. Do oprysku należy go rozcieńczyć (1 część roztworu na 5 części wody).
Czytaj też: Jak przechowywać drewno do kominka? Wiele osób popełnia ten błąd
-
Jedną z tradycyjnych metod jest oprysk roztworem przygotowanym z wody i szarego mydła (30 g na 1 l ciepłej wody). Działa on podobnie jak preparaty olejowe, czyli pokrywa ciała owadów lepką substancją, przez co nie mogą oddychać. Ta metoda sprawdza się w przypadku mszyc, przędziorków, larw motyli oraz wełnowców.
-
Jeszcze innym sposobem jest zawieszenie w pobliżu drzewa lub krzewu pułapek feromonowych. Sprawdzają się one do wabienia i dezorientacji m.in. samców owocówki jabłkóweczki oraz samców przeziernika porzeczkowca, ograniczając ich występowanie w uprawach. Owocówka żeruje na jabłoni, gruszy, pigwie, orzechu włoskim, moreli, brzoskwini i czereśni. Przeziernik stanowi z kolei zagrożenie dla różnych odmian porzeczki i agrestu.
Ekologiczne opryski preparatami przygotowanymi z wyciągów roślinnych są skuteczne nie tylko w przypadku szkodników, ale też niektórych chorób. Gdy na jabłoni i gruszy pojawią się pierwsze liście, warto zastosować wyciąg ze skrzypu, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia choroby grzybowej znanej jako parch. Wyciąg z krwawnika pomoże w walce z mączniakiem jabłoni. Obie mieszanki sprawdzą się również w przypadku czereśni i wiśni, którym grozi brunatna zgnilizna drzew pestkowych, przy czym oprysk należy po raz pierwszy zastosować w okresie białego pąka kwiatowego i powtarzać w okresie kwitnienia. Mieszanki można też wykorzystać do oprysku brzoskwini, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia kędzierzawości liści.