Jak dbać o pietruszkę w lipcu? Pamiętaj o tych trzech krokach

Pietruszka jest powszechnie używana w kuchni – dodajemy ją do zup, sałatek, surówek, przetworów czy soków. Natka pietruszki jest dodatkiem do wielu dań, ale też świetnie sprawdza się jako składnik smoothie czy koktajlu. Ponadto roślina ta ma wiele właściwości zdrowotnych. To źródło żelaza, witaminy C i prowitaminy A. Natka zawiera też β-karoten. Pietruszka może pomóc w przypadku braku apetytu, działa moczopędnie i przyspiesza przemianę materii. Poza tym jej uprawa nie jest skomplikowana, nie wymaga też skomplikowanej pielęgnacji, co sprzyja jej popularności. W lipcu można już zbierać plony niektórych odmian, jednak zazwyczaj nadają się one do bieżącego spożycia, a nie dłuższego przechowywania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Uprawa pietruszki. Podłoże i stanowisko
Pietruszka nie ma dużych wymagań co do podłoża. Najlepiej rośnie, gdy jest lekkie, spulchnione, bez kamieni, piaszczyste lub piaszczysto-gliniaste, aby mogła bez przeszkód rozwijać swoje korzenie. Zbyt wilgotna gleba może utrudnić ich wzrost lub sprzyjać tworzeniu rozwidleń. Roślina lubi stanowiska słoneczne, ale radzi sobie też w niskich temperaturach. Optymalna temperatura jej wzrostu to od 16 do 18 stopni Celsjusza.
Czytaj też: Zastosuj do marchwi, a korzeń mocno wyrośnie. Lipiec to dobry moment
Pielęgnacja pietruszki w lipcu
Jak wspomnieliśmy, niektóre odmiany pietruszki można już wykopywać w lipcu. W przypadku późniejszych odmian konieczna jest dalsza pielęgnacja, która jednak nie jest szczególnie wymagająca. Głównie należy skupić się na trzech krokach.
Pierwszym z nich jest podlewanie pietruszki. Lipiec zazwyczaj jest suchy i gorący, co niestety może nie sprzyjać prawidłowemu rozwojowi rośliny. Dlatego też konieczne jest zachowanie wilgotnego podłoża, jednak umiarkowanie – ziemia nie powinna być przelana. Nie może być też jednak sucha. Kiedy wody zabraknie jej w momencie wzrostu, to plony mogą być znacznie mniejsze. Podlewanie powinno być delikatne, ale regularne.
Konieczne jest również odchwaszczanie. Chwasty głównie utrudniają rozwój pietruszki w początkowym okresie jej wzrostu, jednak takie rośliny należy usuwać przez cały okres wzrostu. Pobierają one bowiem składniki odżywcze i wodę. Odchwaszczanie również wymaga dużej uwagi i ostrożności, ponieważ podczas wyrywania można też niechcący usunąć pietruszkę. Im większa pietruszka, tym mniejsze chwasty, jednak wciąż mogą się one pojawiać.
Ostatnim krokiem pielęgnacji pietruszki w lipcu jest spulchnianie gleby – pietruszka lubi lekkie podłoże, a spulchnianie sprawia, że plony mogą być znacznie bogatsze.
Co z nawożeniem? Nie jest ono konieczne, powinno się na nim skupić w okresie siewu. Nieumiejętnie zasilona roślina może na tym więcej stracić niż zyskać. Przykładowo nawozy zawierające dużo azotu mogą sprawić, że natka będzie bardzo bujna, a korzeń przestanie rosnąć.
Czytaj też: Te rośliny możesz siać w lipcu. Część z nich zakwitnie już po kilku tygodniach