Co było przyczyną trudnej sytuacji na rynku owoców?
Nadprodukcja, słaba pozycja negocjacyjna rolników i produkcja owoców z myślą głównie o rynku detalicznym to podstawowe tegoroczne problemy. Czy będzie lepiej? Rząd pomoże?
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zdiagnozował szereg problemów, które spowodowały tegoroczną bardzo trudną sytuację na rynku owoców (pisaliśmy o tym m.in. TUTAJ).
Według UOKiK wśród najważniejszych problemów rynku znalazła się nadprodukcja owoców.
- Tegoroczne warunki atmosferyczne spowodowały dużo bardzoej obfite zbiory niż w poprzednich latach. Na rynku pojawiło się znacznie więcej owoców niż wynosiło zapotrzebowanie. Stało się to przyczyną spadku cen - czytamy w uzasadnieniu.
ZOBACZ TAKŻE: Sadownik wyrzucił górę jabłek na pole
Kolejnym niekorzystnym czynnikiem była słaba pozycja negocjacyjna rolników.
- Pojedynczy podmiot nie jest w stanie uzyskać tak korzystnej ceny, jak może to zrobić grupa konsumentów - podaje urząd.
Według ekspertów bardzo ważne jest, aby w kolejnych latach rolnicy zrzeszali się w stowarzyszenia, które w ich imieniu będą negocjować z silniejszymi podmiotami przetwarzającymi owoce.
Negatywnie na sytuację na rynku wpływa również to, że większość rolników produkuje owoce z myślą głównie o rynku detalicznym.
Plantatorzy chcieliby produkować owoce deserowe - najwyższej jakości. W tym celu ponoszą oni większe koszty uprawy czy też zbioru. Tymczasem według urzędu ostatecznie tylko niewielka ilość jabłek, truskawek, czy malin spełnia ostatecznie wymagania stawiane owocom deserowym.
- Gdyby rolnik od razu nastawił się w części lub nawet w całości na produkcję przemysłową, koszty, które ponosi byłyby znacznie mniejsze - tłumaczy UOKiK.
Zbyt mało jest również zawieranych umów kontraktacji. Zgodnie z nimi producent rolny jest zobowiązany wytworzyć i dostarczyć określoną ilość produktów, a odbiorca ma je odebrać po określonej cenie w konkretnym czasie.
Ile kosztują owoce na giełdach w Łodzi, Kaliszu, Poznaniu, Wrocławiu, Broniszach, Elizówce koło Lublina czy Rzeszowie? Sprawdź AKTUALNE NOTOWANIA TUTAJ
Będzie lepiej?
Sytuację na rynku rolno-spożywczym ma poprawić nowelizacja ustawy o przewadze kontraktowej.
Od 11 grudnia br. do interwencji urzędu wystarczy, że będzie istniała dysproporcja w potencjale ekonomicznym. Zniknął natomiast drugi warunek mówiący, że słabszy kontrahent nie ma możliwości dostawy swoich produktów gdzie indziej.
ZOBACZ TAKŻE: Sadownicy - sprzedajemy owoce po 40 groszy
Zniesione zostały również progi obrotowe. Ma to pozwolić na ochronę małych i średnich podmiotów w tym rolników.
Zmiany w ustawie dają również każdemu możliwość zawiadomienia o nieuczciwym wykorzystywaniu przewagi kontraktowej i gwarantują jego anonimowość.
- Tagi:
- owoce
- rynek
- sytuacja na rynku
- rolnicy