Owies - to niskonakładowe zboże jest bardzo dobrym przedplonem
Owies aktualnie wykorzystywany jest nie tylko na cele paszowe (żywienie młodych zwierząt i bydła), ale także przemysłowe (produkcja papieru), farmaceutyczno-kosmetyczne (medykamenty, kremy do opalania czy szampony), spożywcze (płatki owsiane), a nawet energetyczne (jako biomasa z uwagi na wysoką kaloryczność poprzez dużą zawartość tłuszczów i niską zawartość popiołu). - Liczne badania biochemiczne i biotechnologiczne dostarczają coraz to nowszych informacji o możliwości wykorzystania owsa - mówi Karolina Madajska z Centralnego Ośrodka Badania Odmian Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej.
Ekspertka zwraca też uwagę na to, że owies, w porównaniu do innych gatunków zbóż, pozostaje w grupie niskonakładowych. - Zabiegi fungicydowe oraz stosowanie regulatorów są często pomijane - zaznacza specjalistka. Podkreśla jednocześnie, że owies jest bardzo dobrym przedplonem. Pełni funkcje fitosanitarną, ponieważ pozostawia po sobie dobre stanowisko dla innych zbóż z uwagi na odporność na ataki sprawców chorób podsuszkowych. - Generalnie owies jest odporny na choroby grzybowe. Wydziela substancje organiczne, działające hamująco na patogeny glebowe. Ponadto odznacza się dobrą konkurencją wobec chwastów - wymienia nasza rozmówczyni.
Owies - jak dobierać odmiany?
Na podstawie wyników Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego w COBORU tworzone są co roku „Listy zalecanych do uprawy odmian na obszarze województw”. Wyszczególnione są tam odmiany, m.in. owsa, które uzyskały najlepsze wyniki plonowania w danym województwie. - Warto korzystać z tych opracowań, ponieważ każdy region ma swoją specyfikę, jeśli chodzi o gleby oraz klimat, która mniej lub bardziej będzie sprzyjać danej odmianie - uważa nasza rozmówczyni.
W 2023 r. na LOZ-ach znalazło się 19 odmian owsa. Najczęściej rekomendowaną odmianą był Rambo - aż w 14 województwach. Na drugim miejscu - z 12 rekomendacjami - znalazła się odmiana Refleks, a na trzecim Figaro (polecona dla 9 województw).
Czytaj także: