Ostrożnie z zakupem środków ochrony roślin przez Internet
Sprzedawca oferujący środki ochrony roślin nie może być anonimowy. W swojej ofercie powinien umieszczać co najmniej nazwę swojej firmy, numer identyfikacji podatkowej (NIP), a także siedzibę albo adres. Kolejnym obowiązkiem podmiotu, który chciałby sprzedawać pestycydy, jest uzyskanie wpisu do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu lub konfekcjonowania tych środków prowadzonego przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Sprzedawca może handlować wyłącznie preparatami dopuszczonymi do obrotu w Polsce przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, umieszczonymi w rejestrze środków ochrony roślin.
W ofercie internetowej sprzedawca ŚOR zobowiązany jest do zamieszczenia niezbędnych klauzul informacyjnych. Zobowiązuje się m.in. do podania w treści ogłoszenia, że zakupu środków ochrony roślin mogą dokonywać jedynie osoby pełnoletnie i posiadające kwalifikacje wymagane od osób nabywających środki ochrony roślin określone w art. 28 ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin.
- Wszystkie sklepy i hurtownie prowadzące sprzedaż środków ochrony roślin powinny być zarejestrowane przez wojewódzkie inspektoraty. Łatwo jest zweryfikować czy dany podmiot działa legalnie. Można to zrobić poprzez strony internetowe wojewódzkich inspektoratów lub telefoniczne. Zachęcamy rolników, aby każdorazowo weryfikowali wszelkie promocyjne okazje - szczególnie, gdy wcześniej nie kupowali środków od tego konkretnego sprzedawcy” - podkreśla Joanna Tumińska, Dyrektor Biura Ochrony Roślin i Nawozów w Głównym Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
Podrobione pestycydy przypominają oryginalne produkty wyłącznie w zewnętrznej warstwie opakowania. Z kolei w składzie podróbek mogą być zawarte toksyczne substancje, które nigdy nie przeszłyby restrykcyjnych badań rejestracyjnych. Może nie być w nich w ogóle substancji czynnej lub może być ich kilka. Etykieta podrobionego preparatu, skopiowana nielegalnie z oryginalnego produktu, nie odzwierciedla zawartości opakowania. Trzeba pamiętać, że w przypadku ŚOR każda, nawet najdrobniejsza zmiana składu, czyni poważną różnicę. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak bardzo skrupulatnie zbadane i sprawdzane są oryginalne środki ochrony roślin, zanim znajdą się w obrocie.
Czytaj także: