Optymalna temperatura na piecu gazowym. Dzięki niej zapłacisz niższe rachunki
Ogrzewanie gazowe może być energooszczędne. Trzeba jednak przestrzegać kilku zasad. Istotna jest przede wszystkim odpowiednio ustawiona temperatura na piecu gazowym, która z jednej strony zapewnia komfort cieplny w pomieszczeniach, a z drugiej nie generuje zbyt wysokich kosztów ogrzewania oraz pozwala racjonalnie wykorzystywać zasoby energetyczne i dbać o środowisko.
Od czego zależy optymalna temperatura na piecu gazowym?
Optymalna temperatura na piecu gazowym zależy od wielu czynników, które związane są zarówno z samym urządzeniem, budynkiem i jego mieszkańcami, jak i warunkami panującymi na zewnątrz. Do najważniejszych czynników należą:
- rodzaj i moc urządzenia,
- typ instalacji centralnego ogrzewania – grzejnikowa czy podłogowa,
- metraż i stan izolacji domu,
- upodobania i nawyki mieszkańców związane z temperaturą w pomieszczeniach,
- temperatura na zewnątrz oraz jej zmiany w ciągu sezonu grzewczego.
Czytaj też: Ceny węgla, drewna i pelletu w tym sezonie. Czym najtaniej ogrzać dom?
Rodzaj i moc urządzenia: Od nich w dużej mierze zależy optymalna temperatura na piecu gazowym
Niezwykle istotny jest rodzaj i moc pieca lub kotła gazowego. Na rynku dostępne są różne rodzaje tego typu urządzeń: tradycyjne, kondensacyjne, jednofunkcyjne, dwufunkcyjne, z zamkniętą lub otwartą komorą spalania. Jednak bez względu na rodzaj, każdy piec powinien mieć odpowiednio dobraną moc do warunków konkretnego domu oraz wymagań jego mieszkańców. Źle dobrana moc może utrudnić właściwe ogrzewanie pomieszczeń oraz wpływać na wzrost jego kosztów.
Zasadniczo w przypadku pieców tradycyjnych zakres ich optymalnej temperatury mieści się w szerokim przedziale od 40 do 70 stopni Celsjusza. Piece kondensacyjne, które są bardziej wydajne, wymagają zazwyczaj temperatury od 30 do 50 stopni Celsjusza. W ich przypadku nie powinna być ustawiana wyższa temperatura niż 57 stopni Celsjusza. Jedynie poniżej tej temperatury, nazywanej punktem rosy, możliwe jest zjawisko kondensacji spalin, a więc zmiany ich stanu skupienia z gazowego na płynny. Tym samym para wodna, która zawarta jest w spalinach, skrapla się na ścianach wymiennika ciepła. W efekcie wytwarza się energia wspomagająca pracę kotła i wpływająca na jego efektywność.
Warto mieć jednak na uwadze, że podane wartości są jedynie orientacyjne. Optymalna temperatura na piecu gazowym zależy bowiem również od innych czynników. Ponadto korzystając z pieca gazowego, trzeba brać pod uwagę parametry sugerowane przez jego producenta.
Należy również wystrzegać się ustawiania zbyt niskiej temperatury na piecu gazowym, która może skrócić jego żywotność. Oszczędność w tym przypadku jest pozorna, ponieważ w efekcie konieczny może okazać się zakup nowego urządzenia, co oznaczać będzie spory wydatek.
Czytaj także: Ile metrów od granicy działki sąsiada można wybudować dom i zabudowę zagrodową?
Od czego zależy optymalna temperatura na piecu gazowym? Typ instalacji centralnego ogrzewania
Optymalna temperatura na piecu gazowym zależy również od typu instalacji centralnego ogrzewania. Przy ogrzewaniu podłogowym, które jest niskotemperaturowym systemem grzewczym, temperatura pieca powinna mieścić się w przedziale od 30 do 45 stopni Celsjusza. Natomiast przy instalacji grzejnikowej temperatura ta zależy od rodzaju wykorzystywanych grzejników. Przy grzejnikach niskotemperaturowych optymalna temperatura na piecu gazowym waha się od 40 do 55 stopni Celsjusza, a przy pozostałych grzejnikach przez większość sezonu grzewczego nie powinna przekraczać 60-65 stopni Celsjusza.
Metraż i stan izolacji domu
Optymalna temperatura na piecu gazowym powiązana jest również z metrażem oraz stanem termoizolacji domu. Im termoizolacja jest gorsza, tym temperatura na piecu musi być wyższa. Słabo ocieplony budynek powoduje większe straty energetyczne, podobnie jak wszelkie nieszczelności w okolicach drzwi, okien czy dachu.
Czytaj także: Sąsiad domaga się zwrotu połowy kosztów ogrodzenia. Czy trzeba zapłacić?
Optymalna temperatura na piecu gazowym: Upodobania i nawyki mieszkańców związane z temperaturą w pomieszczeniach
Nie bez znaczenia jest temperatura, którą w pomieszczeniach chcą uzyskać ich mieszkańcy. Istotne jest też przestrzeganie przez nich dobrych nawyków związanych z ogrzewaniem.
Zimą pomieszczenia należy wietrzyć krótko i intensywnie. W czasie słonecznych dni nie powinno się zasłaniać okien, aby wpuścić do wnętrz jak najwięcej naturalnego ciepła. Warto zadbać o to, aby grzejniki nie były zasłonięte przez meble, firany czy zasłony. W ich pobliżu niewskazane jest też suszenie prania.
Temperatura na zewnątrz oraz jej zmiany w ciągu sezonu grzewczego, a optymalna temperatura na piecu gazowym
Optymalna temperatura na piecu gazowym zależna jest w dużej mierze od aktualnej pogody i związanej z nią temperatury panującej na zewnątrz. Im niższa jest ta ostatnia, tym wyższa musi być temperatura zasilania pieca. Zależność między tymi dwoma czynnikami bywa nazywana krzywą pogodową lub krzywą grzewczą.
- Tagi:
- gaz
- piec gazowy
- kocioł gazowy