Nowoczesne metody mechanicznego zwalczania chwastów
Nowoczesne gospodarstwa rolne postrzegane są obecnie nie tylko przez nowe ciągniki i maszyny rolnicze, ale przede wszystkim poprzez innowacyjną technologię produkcji, umożliwiającą osiągnięcie dużych plonów, o wysokiej jakości.
Oczywiście wysokie plonowanie, jest zazwyczaj korzystne dla rolników, tak pojęcie jakości produktów jest bardziej złożone.
Czym innym jest odpowiednia jakość dla dalszych procesów przetwórczych, a zupełnie inne znaczenie może mieć jakość produktów postrzegana przez konsumentów.
Przykładowo, coraz częściej wielu ludzi wysoką jakość produktów łączy z żywnością zdrową, produkowaną bez udziału pestycydów lub wyłącznie przy udziale naturalnych metod produkcji – żywnością ekologiczną. W tym przypadku cechy wizualne, ustępują bardziej prozdrowotnym.
Czy jesteśmy zatem w stanie produkować, zdrową żywność, która zaspokoi potrzeby szerokiej gamy odbiorców?
Teoretycznie, przy dzisiejszych nowoczesnych rozwiązaniach stosowanych w rolnictwie możemy wyprodukować niemal każdy produkt, nawet typowo ekologiczny. W praktyce wiązałoby się to jednak z dużym nakładem energetycznym, kosztami i często małym plonem w przypadku produkcji wielkoskalowej.
Tym samym, dochodzimy do momentu, gdzie musimy poszukiwać optymalnych rozwiązań umożliwiających połączenie tych wszystkich zmiennych, gdzie w efekcie uzyskamy dobrej jakości produkt, przy możliwie jak najmniejszych kosztach i przy zachowaniu dbałości o otaczającego nas środowisko.
Naprzeciw tym wyzwaniom wychodzą założenia zrównoważonego rolnictwa czyli: dbałość o stan gleby i poprawa jej produktywności, łączenie celów produkcyjnych i ekologicznych, odpowiednie zarządzanie zasobami naturalnymi z uwzględnieniem zmieniających się potrzeb konsumpcyjnych itd.
Nowoczesne metody mechanicznego zwalczania chwastów
W te działania, doskonale wpisuje się technologia mechanicznego niszczenia chwastów, w której w ostatnim czasie nastąpił bardzo duży postęp. Dziś stosując tylko odpowiednie maszyny rolnicy są w stanie praktycznie zrezygnować z oprysków chwastobójczych, również w uprawach międzyrzędowych, na przykład warzyw.
To właśnie chemiczne niszczenie chwastów, jest zabiegiem, który wprowadza najwięcej pestycydów do gleby. Możliwość ograniczenia takich oprysków w kontekście zrównoważonego rolnictwa jest bardzo ważna i uzasadniona. Oczywiście mechaniczne pielenie nigdy nie było zabiegiem prostym i nadal wiąże się z wieloma przeszkodami.
Największe ograniczenia to, pielenie roślin w rzędzie podczas gdy rośliny rosną w dużym zagęszczeniu, wielokrotne wjazdy na pole, praca w warunkach dużego zawilgocenia ziemi i wiele innych. To wszystko wymusiło na konstruktorach maszyn poszukiwanie nowych rozwiązań, które są w stanie sprostać wielu trudnym zadaniom w czasie pielenia. Generalnie dzisiejsze maszyny wykorzystywane w produkcji roślinnej umożliwiają skuteczną walkę z chwastami niemal w każdej uprawie roślinnej.
W przypadku upraw typowo zbożowych coraz częściej wykorzystywane są różnego rodzaju brony rotacyjne. W uprawach rzędowych możemy spotkać szereg zrobotyzowanych pielników, które w połączeniu z autonomicznymi ciągnikami tworzą samodzielnie pracujące agregaty pielące. Coraz częściej na polach możemy również spotkać niewielkie autonomiczne roboty pielące, które samodzielnie decydują o rozpoczęciu zabiegu i są w stanie wybiórczo niszczyć nawet pojedyncze chwasty.
Dzięki nowym technologiom otwierają się przed nami zupełnie nowe możliwości. Pytanie jednak, czy wykorzystamy ten potencjał, oraz czy jesteśmy gotowi oddać nasze uprawy pod opiekę inteligentnych maszyn rolniczych. Warto pamiętać, że przed rolnikami stoi jeszcze wiele wyzwań, ale stawienie im czoła na pewno przynieść wiele korzyści dla zdrowia i środowiska naturalnego.
Bezpłatny webinar pt. "Nowoczesne metody mechanicznego zwalczania chwastów w zrównoważonym rozwoju gospodarstw rolnych"
Dnia 18 czerwca br. autor powyższego tekstu, lider projektu energiadlawsi.pl, profesor uczelni SGGW w katedrze Inżynierii Produkcji, lokalny rolnik, praktyk we wdrażaniu innowacji w zrównoważonym rolnictwie - dr inż. Tomasz Żelaziński poprowadzi bezpłatny webinar pt. "Nowoczesne metody mechanicznego zwalczania chwastów w zrównoważonym rozwoju gospodarstw rolnych". Webinar przeznaczony jest dla rolników z całej Polski oraz osób zainteresowanych tematem zwalczania chwastów.
OTO LINK DO REJESTRACJI NA WEBINAR: