Nie więcej niż 100 tysięcy zł. Nowe rozwiązanie dla producentów rolnych
Nie wszystkie gospodarstwa rolne są w dobrej kondycji finansowej - czy w takiej sytuacji nowa propozcyja Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa może pomóc tym, którzy są w najtrudniejszej sytuacji czy tym, których gospodarstwa nie narzekają na płynność finansową?
Będą kredyty preferencyjne dla rolników poszkodowanych przez wojnę
Jak poinformowała ARiMR, producenci rolni, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z ograniczeniami na rynku rolnym spowodowanymi agresją Federacji Rosyjskiej wobec Ukrainy, będą się mogli ubiegać o kredyt z dopłatami do oprocentowania. Uruchomienie tego wsparcia nastąpi po wydaniu pozytywnej decyzji przez Komisję Europejską.
- Producenci rolni zagrożeni utratą płynności finansowej będą się mogli starać o wsparcie w postaci dopłat do oprocentowania kredytów udzielonych do 31 grudnia 2023 r. Okres otrzymywania pomocy to maksymalnie 36 miesięcy, oprocentowanie kredytu płacone przez kredytobiorcę w skali roku będzie wynosić 2 proc., a kwota kredytów udzielonych jednemu producentowi rolnemu nie będzie mogła przekroczyć 100 tys. zł - informuje ARiMR.
Które banki będą udzielały kredytów?
Agencja zaznacza, że kredyty będą udzielane przez banki, które podpisały lub podpiszą z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa umowę o współpracy i zdecydują się na wprowadzenie takich kredytów do swojej oferty.
Kto będzie weryfikował wnioski?
Jak podaje Agencja, weryfikacja wniosków rolników należy do banków, a pomoc ARiMR będzie polegała na spłacaniu za rolnika części oprocentowania.
Czy rolnikom należy pomagać dotacjami czy kredytami?
Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ wybór między pomocą bezzwrotną a kredytami zależy od wielu czynników, w tym od sytuacji indywidualnego rolnika czy chociażby celów polityki rządu.
Z drugiej strony, kredyty oczywiście mogą być korzystne dla rolników, którzy potrzebują dodatkowych środków finansowych na inwestycje lub rozwój swojego biznesu. Dobrze spożytkowane kredyty pozwalają na zwiększenie kapitału obrotowego i ulepszanie infrastruktury, co w dłuższej perspektywie może przyczynić się do zwiększenia efektywności produkcji i konkurencyjności na rynku. Czy jest to jednak nieodwołalny trend, by gospodarstwa były coraz wieksze - by jak użyto tego określenia w tym wsparciu - nie było rolników indywidualnych, a powstali tylko "producenci rolni"?
Ostatecznie, wybór między pomocą pieniężną a kredytami zależy od konkretnych potrzeb i sytuacji rolników oraz oczywiście celów polityki rządu. W niektórych przypadkach pomoc pieniężna może być bardziej skuteczna, a w innych kredyty. W każdym przypadku ważne jest, aby zapewnić wsparcie dla sektora rolnego, który jest kluczowy dla gospodarki i zapewnia żywność dla społeczeństwa.
Rolnicy w kołowrotku dla chomików. Nic się nie zmienia
Większość rolników, którzy mogą otrzymać pieniądze na inwestycje, decydują się na rozwój gospodarstw i zwiększenie efektywności biznesu, aby w końcu móc dalej inwestować - czy to nie jest błędne koło? Zapraszamy do lektury artykułu o rolniczych inwestycjach - kliknij tutaj proszę.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.