Nie kupuj środków ochrony roślin na straganie, z bagażnika ani z zagranicy!
W związku z sezonem wiosennych zabiegów ochrony roślin przypominamy, jak dokonywać bezpiecznych zakupów środków ochrony roślin oraz nie narażać się na przypadkowe nabycie nielegalnego środka.
Uwaga na nielegalne i podrobione środki ochrony roślin w internecie
Obecnie zakupy chętnie są dokonywane za pośrednictwem rolniczych portali sprzedażowych w internecie. Pozwala to w krótkim czasie na porównanie dostępnego wachlarza asortymentu i szybkie dokonanie zakupów bez wychodzenia z domu. Niestety ten kanał dystrybucji często bywa nadużywany do anonimowego wprowadzania nielegalnych, w tym podrobionych środków ochrony roślin.
Środki ochrony roślin należy nabywać jedynie w punktach dystrybucji uprawnionych do prowadzenia w nich takiej działalności gospodarczej oraz nadzorowanych przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN). Rejestr przedsiębiorców wykonujących działalność w zakresie wprowadzania środków ochrony roślin do obrotu lub konfekcjonowania publikowany jest na stronie internetowej PIORiN pod adresem http://piorin.gov.pl/
srodki-ochrony-roslin/rejestry/.
Przed zakupem lepiej sprawdzić sprzedawcę - nie może być anonimowy
W przypadku dokonywania zakupów środków ochrony roślin w internecie należy pamiętać, że w sieci sprzedawca również nie może pozostawać anonimowy. Należy zatem zwrócić uwagę, czy w ofercie sprzedaży środków ochrony roślin umieszcza on nazwę swojej firmy, numer identyfikacji podatkowej (NIP) oraz siedzibę albo adres. Przed zakupem środków ochrony roślin w sieci warto sprawdzić, czy dany podmiot działa legalnie i czy znajduje się w rejestrze przedsiębiorców - szczególnie, gdy wcześniej nie dokonywaliśmy zakupu środków od tego sprzedawcy.
Do ochrony roślin można stosować wyłącznie środki ochrony roślin dopuszczone do obrotu i stosowania przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Ich wykaz znajduje się w rejestrze udostępnionym na stronie internetowej MRiRW: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/rejestr-srodkow-ochrony-roslin.
Nie kupować pestycydów w sprzedaży obwoźnej ani z zagranicy!
Pestycydów pod żadnym pozorem nie można kupować w sprzedaży obwoźnej, np. ze straganu czy z bagażnika samochodu, ani z zagranicy. Muszą one być w oryginalnych i szczelnie zamkniętych opakowaniach, zaopatrzonych w etykietę sporządzoną w języku polskim. Należy pamiętać, że niezależnie od tego, czy dokonujemy zakupu w stacjonarnym punkcie dystrybucji środków ochrony roślin, czy też w internecie, zawsze powinniśmy żądać dowodu zakupu. Może być paragon lub faktura.
Wyszukiwarka środków ochrony roślin na stronie ministerstwa rolnictwa
PIORiN zachęca do skorzystania z wyszukiwarki środków ochrony roślin zamieszczonej na stronie MRiRW (https://www.gov.pl/web/rolnictwo/wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin) przed zaplanowaniem ochrony roślin oraz zakupem środków ochrony roślin, a także do zapoznania się z udostępnionymi tam etykietami środków ochrony roślin (https://www.gov.pl/web/rolnictwo/etykiety-srodkow-ochrony-roslin). Wyszukiwarka oraz etykiety to narzędzia pozwalające dobrać potrzebne w gospodarstwie
pestycydy.
Należy szczegółowo przeanalizować i zastosować się do treści etykiety!
Każdy producent rolny po zakupie i jeszcze przed zastosowaniem środków ochrony roślin powinien szczegółowo przeanalizować treść etykiet. Sposób aplikacji musi być w pełni zgodny z jej zapisami. Stosować środki ochrony roślin można jedynie na rośliny oraz agrofagi, które zostały wyszczególnione w etykiecie. Nie wolno przekraczać wskazanych dawek i liczby dopuszczonych zabiegów. Środki ochrony roślin muszą być stosowane wyłącznie na obszary i obiekty będące celem zabiegu, a więc podczas aplikacji nie mogą ulegać znoszeniu.
Strefy z ograniczeniami lub całkowicie niedozwolone
Jednocześnie, planując stosowanie pestycydów, należy mieć na uwadze, że na terenie gospodarstwa mogą być strefy, na których stosowanie środków ochrony roślin jest ograniczone lub całkowicie niedozwolone. Najczęściej takie strefy wyznaczane są w sąsiedztwie zbiorników i cieków wodnych.