Żniwa 2016. Co zrobić z ziarnem gorszej jakości?
Ile obecnie płacą punkty skupu za zboże i rzepak? Na jakim etapie zbioru tych płodów są rolnicy w woj. kujawsko-pomorskim? Co zrobić, jeśli naszego ziarna nie będą chciały kupić przetwórnie pasz czy zakłady przetwórstwa młynarskiego?
Do końca ubiegłego tygodnia najwięcej, bo od 80 do 100% pszenicy ozimej zebrano w dwóch powiatach woj. kujawsko - pomorskiego (Radziejów i Włocławek). W kolejnych 6 powiatach (inowrocławskim, żnińskim, lipińskim, chełmińskim, mogileńskim oraz rypińskim) zebrano pszenicę ozimą w 80%. W środkowej części województwa kujawsko-pomorskiego zbiór pszenicy ozimej jest na półmetku, natomiast w północnej - raczej w początkowym stadium.
Zakończyły się zbiory rzepaku ozimego. Większość rolników na Kujawach jest już także po zbiorze jęczmienia ozimego. W przypadku pszenżyta ozimego żniwa najdalej posunięte są w południowej części województwa, gdzie zebrano już od 80 do 100% tych płodów. Im dalej na północ tym stopień zaawansowania prac na polach jest mniejszy. W takich powiatach, jak tucholski, brodnicki czy nakielski zbiór jest na poziomie maksymalnie 20%.
Jak sytuacja wygląda ze zbożami jarymi? Do tego pory najwięcej zebrano jęczmienia jarego (około 70 - 80%). W przypadku pszenżyta jarego i pszenicy jarej zbiór odbywa się tylko w powiatach położonych w południowej części województwa (w niektórych rejonach żniwa w przypadku jarych jeszcze się nie rozpoczęły). Na jeszcze mniejszym poziomie zaawansowania zbiorów jest rzepak jary. Do tej pory najwięcej rzepaku jarego skoszono w okolicach Bydgoszczy, Golub-Dobrzynia i Aleksandrowa Kujawskiego.
W wyniku ubiegłotygodniowych opadów deszczu wielu rolników musiało zrezygnować z koszenia zbóż. Wszystko wskazuje na to, że okres żniwny wydłuży się.
- Częste opady deszczu, póki co, uniemożliwiają dalsze prace żniwne. Prognozy są obiecujące, jeśli nie będzie padać 2-3 dni i słońce będzie dobrze przygrzewało, prawdopodobnie żniwa się znów rozpoczną. Póki co wczoraj słońce świeciło, zobaczymy co będzie dziś i jutro - komentuje Adam Piszczek z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego.
Zdaniem Elżbiety Żelaznej, prezes Zakładu Przetwórstwa Zbożowo - Młynarskiego w Kruszwicy zbiór pszenicy jest na poziomie 50%. - Synoptycy zapowiadają, iż obecny tydzień do piątku będzie bez opadów, więc myślę, że poziom zaawansowania żniw znacznie się zwiększy - stwierdza prezes Elżbieta Żelazna.
Sprawdź rolniczą prognozę pogody: http://wiescirolnicze.pl/pogoda-dla-rolnikow/
Wielu rolników twierdzi, że niesprzyjająca pogoda wpłynęła nagatywnie na jakość ziarna. Choć, jak mówi Elżbieta Żelazna, do jej zakładu przetwórczego do tej pory docierało ziarno o wysokich parametrach.
- Do nas dotarło ziarno ze zbiorów sprzed okresu deszczowego, więc co do jakości ziarna nie mam uwag. A co teraz będzie się działo? Dopiero się okaże. Będzie weryfikacja ziarna czy nadaje się do konsumpcji czy nie - mówi prezes Zakładu Przetwórstwa Zbożowo - Młynarskiego w Kruszwicy.
Adam Piszczek z Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego potwierdza fakt, iż na pierwszym etapie żniw jakość ziarna była bardzo dobra. - Nie było porażeń, parametry ziarna były bardzo dobre, wręcz wysokie, ale po deszczach mogą być problemy chociażby ze zbiorem zbóż. Dużo plantacji uległo wylegnięciu nawet do tego stopnia, że niektóre pola nie będą zebrane - tłumaczy Adam Piszczek.
Pojawiają się obawy, że zebrane ziarno nie będzie nadawać się do przetwórstwa konsumpcyjnego, a nawet paszowego. Co wtedy może zrobić rolnik? Na co przeznaczyć gorszej jakości ziarno? - Prawdopodobnie gorzelnia może taki surowiec pozyskać. Tylko pytanie czy to nie odbije się na jakości wyrobu? Takie ziarno można byłoby również wykorzystać jako biomasę na cele energetyczne. Jeśli mamy przystosowany kocioł na tego typu paliwa, czyli ziarna, można je spalić. Zastanawiam sie tylko, czy rolnik będzie podejmował takie kroki? - mówi Adam Piszczek.