Zaczynamy nowy tydzień, czyli z wiejskiego kalendarium
Rozpoczynamy nowy cykl krótkich wiadomości z wiejskiego kalendarium, które będziemy zamieszczać co poniedziałek. Wkrótce sami ocenicie, czy ta forma porannego wycinka z kalendarium ma być kontynuowana.
80 lat temu...
W poniedziałek 28 listopada 1942 roku, Niemcy rozpoczęli masowe wysiedlenia Polaków z Zamojszczyzny. Ich pierwszymi ofiarami stali się rolnicy ze 116 wiosek, które zostały objęte niemieckimi działaniami jako pierwsze. Drugi etap (akcja Werwolf), w czasie którego miały miejsce masowe pacyfikacje obszarów wiejskich, odbywał się w okresie od czerwca do sierpnia 1943 i dotyczył 171 wiosek. Rolników z tamtych terenów pozbawiono z dnia na dzień sensu życia. Doceńmy i dbajmy o wolność, której możemy teraz doświadczać. Jak mówią historycy, wolność nigdy nie jest dana na zawsze. Żyjemy w czasach, w których doświadczamy okrucieństwa wobec narodu ukraińskiego. Jak wygląda teraz życie rolników na Ukrainie…? O tym, jak sobie radzą ukraińscy rolnicy w trakcie wojny możecie przeczytać tutaj.
36 lat temu...
36 lat temu, 30 listopada 1986 r., Telewizja Polska wyemitowała premierowy odcinek serialu komediowego „Alternatywy 4” w reżyserii Stanisław Barei. Czy wiesz, że scenarzyści chcieli w serialu umieścić również rolnika?
– Chcieliśmy ulokować w tym domu przekrój społeczny. I to się w jakiś sposób udało. Brakowało tam np. rolnika, ale ponieważ działo się to na Ursynowie, więc rolnictwo nie miało swojego reprezentanta – tłumaczyli scenarzyści, Maciej Rybiński i Janusz Płoński.
W polskim rolnictwie jakże często mamy do czynienia z absurdami, podobnie jak i we wspomnianym serialu. O absurdalnych niekiedy sytuacjach pisaliśmy m.in. w kontekście braku sektorów rolniczych w krajowej infrastrukturze krytycznej, o czym możesz przeczytać tutaj.
59 lat temu...
Cofając się do do roku 1963, 01 grudnia tamtego roku, w zakładach mechanicznych Ursus wyprodukowano 100-tysięczny ciągnik. Rodzinę tych ciągników rolniczych produkowano początkowo w Zakładach Mechanicznych Ursus w warszawskiej dzielnicy Ursus, a od 2011 roku montowano w firmie Ursus S.A. w Lublinie. Cóż, w przyszłym roku byłaby to okrągła rocznica, jednak wszystko wskazuje na to, że postawiony w stan upadłości Ursus nie odbuduje już swojej potęgi. Używane ciągniki tej marki ciągle możemy spotkać na naszych drogach i polach. O tym, że ciągniki Ursus są dalej na topie, możesz przeczytać tutaj.
Masz pytania lub wątpliwości dotyczące tego artykułu?
Napisz wiadomość: [email protected]
Czekamy na kontakt z Tobą, Twój głos jest dla nas ważny.
- Tagi:
- historia rolnictwa
- historia