Wielkopolski Rolnik Roku 2019 [LISTA LAUREATÓW]
Znane są wyniki XIX edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku. Dotychczas były one prezentowane podczas uroczystej gali wręczenia nagród, jednak z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne impreza nie mogła się odbyć w zaplanowanym terminie. Została przełożona na przyszły rok.
Statuetki Siewcy trafią do:
- Teresa i Krzysztof Bardecki z miejscowości Moraczewo na terenie gminy Rydzyna, powiat leszczyńskim.
- Monika i Michał Cholewicki z miejscowości Siąszyce Trzecie, gmina Rychwał, powiat koniński.
- Dorota i Roman Długi z miejscowości Gniewkowo, gmina Kiszkowo, powiat gnieźnieński.
- Anna i Marek Golanowscy z miejscowości Kraszewice, gmina Kraszewice, powiat ostrzeszowskim
- Aleksandra i Krzysztof Grzech z miejscowości Zawady, gmina Ryczywół, powiat obornicki
- Grażyna i Paweł Leński z miejscowości Strzyżew, gminy Sieroszewice w powiecie ostrowskim
- Małgorzata Najdek z miejscowości Mnichy, gmina Międzychód, powiat międzychodzki
- Dagmara i Daniel Skonieczni z miejscowości Przybyłów, w gminie Koło, w powiecie kolskim
- Anna i Tomasz Szwarc prowadzą gospodarstwo z miejscowości Poświętno, gmina Przemęt, powiat wolsztyński.
Dotychczas wyniki konkursu prezentowane były podczas uroczystej gali wręczenia nagród, jednak z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne impreza nie mogła się odbyć w zaplanowanym terminie. Została przełożona na przyszły rok. Wówczas też nastąpi uroczyste wręczenie statuetek Siewcy, będącej symbolem nagrody.
Do XX edycji Konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2020 zgłosiły się z kolei 53 gospodarstwa z całej Wielkopolski, z czego 20 gospodarstw z rekomendacji Wielkopolskiej Izby Rolniczej. Kierunki produkcji reprezentowane przez rolników to m.in.: produkcja roślinna i zwierzęca (bydło mleczne i opasowe, trzoda chlewna), warzywnictwo, sadownictwo, drobiarstwo, hodowla koni (jeździectwo i hipoterapia), hodowla królików, grzybów, itp. Kapituła Konkursu po zapoznaniu z listą zgłoszeń do konkursu zakwalifikowała do pierwszej wizytacji 50 gospodarstw reprezentujących powiaty: czarnkowsko-trzcianecki, ostrowski, koniński, kolski, wągrowiecki, kaliski, gnieźnieński, słupecki, obornicki, grodziski, pleszewski, turecki, kępiński, szamotulski, rawicki, kościański, pilski, chodzieski, ostrzeszowski, krotoszyński, poznański, wolsztyński, leszczyński, jarociński. Kapituła podzielona na siedem dwuosobowych zespołów będzie wizytowała gospodarstwa do końca lipca tego roku. Po pierwszej wizytacji wytypuje gospodarstwa najwyżej ocenione do drugiej wizytacji.
Konkurs Wielkopolski Rolnik Roku jest największym przedsięwzięciem w regionie promującym wielkopolskie rolnictwo i wyjątkowym. Na przestrzeni 19 lat trwania konkursu, którego głównym celem jest promocja wielkopolskiego rolnictwa, uczestniczyło przeszło 1200 rolników z całej wielkopolski, a nagrodę główną, statuetkę Siewcy, otrzymało 185 producentów rolnych.
Warto przypomnieć, że w konkursie mogą brać udział rolnicy, którzy prowadzą gospodarstwo rolne od co najmniej 7 lat. Na zwycięzców czeka statuetka Siewcy oraz nagroda finansowa. Oceny gospodarstw dokona Kapituła Konkursu w skład, której wchodzą m.in.: profesorowie, rolnicy i przedstawiciele Konwentu Powiatów.
Organizatorem konkursu jest Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego.