To już koniec przymrozków? Najnowsza pogoda IMGW na 5 tygodni

Prognoza długoterminowa jest orientacyjna i eksperymentalna, dzięki niej jednak można przyjrzeć się temu, jakich warunków atmosferycznych możemy spodziewać się w najbliższym czasie. Okres referencyjny brany pod uwagę przy określaniu anomalii temperatury i opadów obejmuje lata od 1991 do 2020. Jeżeli opady lub temperatura są powyżej normy, oznacza to, że prognozowany tydzień będzie cieplejszy od co najmniej 20 obserwowanych tych samych tygodni w podanym okresie, jeśli natomiast poniżej normy – będzie chłodniejszy. Z kolei tydzień w normie oznacza, że będzie podobny do typowych 10 obserwowanych tych samych tygodni w latach 1991–2020.
Czytaj też: Niezwykle efektowne i eleganckie. Popularność zapewnia im m.in. łatwa uprawa
Prognoza pogody: Cieplejsza końcówka maja
Ostatni tydzień maja (od 26 maja do 1 czerwca) będzie cieplejszy niż do tej pory. Anomalia średniej temperatury wskazuje również na to, że temperatury będą wyższe niż w okresie referencyjnym. Najcieplej będzie na Podlasiu (2,4 stopnia powyżej normy).
Średnia temperatura maksymalna wyniesie od 17 stopni na północy i w rejonach podgórskich do 22 stopni w województwie podlaskim, wielkopolskim, mazowieckim, opolskim i lubuskim. Temperatura minimalna wyniesie z kolei od 8 stopni w rejonach podgórskich do 11–12 stopni na pozostałym obszarze kraju.
Będzie padać mniej niż w latach 1991–2020. W niemal całym kraju anomalia sumy opadów wyniesie poniżej 100 proc., najmniej w województwie opolskim (47 proc.). Spadnie od 8 milimetrów deszczu w Wielkopolsce i w województwie opolskim do 22 milimetrów w rejonach podgórskich.
Prognoza na początek czerwca
Pierwszy tydzień czerwca (2–8 czerwca) będzie jeszcze cieplejszy – zarówno od poprzedniego tygodnia, jak i okresu referencyjnego. Anomalia średniej temperatury wskazuje, że niemal w całym kraju będzie cieplej niż w latach 1991–2020. Najbardziej ponownie na Podlasiu (2,6 stopnia powyżej normy).
Średnia temperatura maksymalna wyniesie od 18 stopni na północy kraju do 24 stopni na południu. Temperatura minimalna z kolei wynieść może od średnio 10 stopni w rejonach podgórskich do 14 stopni w paśmie południowym, w centrum oraz na północnym zachodzie. Wszystko wskazuje na to, że przymrozki już za nami.
Suma opadów wyniesie natomiast od 10 milimetrów w centrum i na północy kraju do 22 milimetrów w rejonach podgórskich. W wielu miejscach anomalia sumy opadów będzie powyżej normy – najbardziej w województwie warmińsko-mazurskim (150 proc.).
Czytaj też: Wybierz zamiast borówki amerykańskiej. Mniej pracy, a jagody zdrowe i soczyste
Kolejne tygodnie czerwca ze stabilną pogodą
Prognoza IMGW wskazuje, że kolejne tygodnie czerwca będą stabilne pod względem warunków atmosferycznych. Zarówno tydzień od 9 do 15 czerwca, od 16 do 22 czerwca, jak i od 23 do 29 czerwca będą na przeważającym obszarze kraju cieplejsze niż w okresie referencyjnym. Anomalie nie przekroczą jednak 1,5 stopnia powyżej normy.
Średnia temperatura maksymalna od 9 do 22 czerwca wyniesie od 18 stopni na północy do 23 stopni w paśmie południowym. Z kolei w tygodniu od 23 do 29 czerwca średnio 23 stopnie mogą zostać odnotowane oprócz południa kraju także w województwie mazowieckim.
Zbliżone będą również średnie temperatury minimalne. Od 9 do 15 czerwca wyniosą od 10 stopni w rejonach podgórskich do 14 w południowej części kraju, na północnym zachodzie oraz w województwie mazowieckim i wielkopolskim. Podobnie od 16 do 22 czerwca, z tym że temperatura spadnie do średnio 13 stopni w Wielkopolsce. Od 23 do 29 czerwca temperatury minimalne nieco wyższe – od 11 stopni w rejonach podgórskich do 15 na południowym wschodzie. Na przeważającym obszarze kraju 14 stopni.
Suma opadu w każdym ze wskazanych tygodni głównie w normie, miejscami powyżej normy. Między 9 a 15 czerwca spadnie od 13 milimetrów deszczu na zachodzie i w województwie lubelskim do 25 milimetrów w rejonach podgórskich. W tygodniu od 16 do 22 czerwca spadnie od 11 milimetrów miejscami na zachodzie do 23 milimetrów w rejonach podgórskich, natomiast w tygodniu od 23 do 29 czerwca – od 14 milimetrów na zachodzie i w centrum do 26 milimetrów w rejonach podgórskich.
Czytaj też: Wymieszaj te trzy składniki i zrób domowy nawóz. Zbierzesz kosze pełne papryki