Świetne wyniki handlu zagranicznego
W porównaniu do poprzedniego roku wzrost wartości eksportu towarów rolno-spożywczych wynosi 12,3%, a wzrost dodatniego salda wymiany aż 16%.
Konkretne wartości liczbowe wynoszą odpowiednio – wzrost eksportu z 17,7 mld euro do 19,9 mld euro oraz wzrost dodatniego salda z 5,2 mld euro do 6,1 mld euro.
Większość towarów rolno-spożywczych jest kierowana na rynek Unii Europejskiej (81,3%) podobnie jak w poprzednich latach.
W eksporcie dominuje rynek niemiecki. Wartość sprzedaży do naszego zachodniego sąsiada w omawianym okresie wyniosła 4,6 mld euro i wzrosła o 16,5%. Drugie miejsce zajmuje Wielka Brytania z wartością sprzedaży na poziomie 1,8 mld euro, a trzecie Holandia z wartością eksportu 1,3 mld euro.
Polityka promocyjna oraz działania uzgadniające fitosanitarne i weterynaryjne warunki handlu z krajami spoza Europy pozwoliły na uruchomienie, bądź zintensyfikowanie wymiany towarowej z krajami pozaeuropejskimi, takimi jak np. Senegal, Ghana, Kenia, Nigeria, Liban, Malezja czy Republika Korei. Podkreślić należy również wzrost eksportu do Japonii, Mołdawii, USA, Turcji, Jordanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Kanady (o 27%) oraz na Ukrainę i na Tajwan.
ZOBACZ TAKŻE: Spis zwierząt do końca roku! Rolniku nie zapomnij!