Specjalna strefa dla rolnika w banku
Z coraz szerszą ofertą do rolników indywidualnych wychodzą instytucje bankowe.
W swoich pakietach posiadają specjalnie skierowane do właścicieli gospodarstw rolnych konta bankowe, kredyty czy fundusze inwestycyjne, leasingi, ubezpieczenia oraz lokaty.
W tym sektorze swój udział coraz mocniej zaznacza Bank Pekao. I nie chodzi tylko o produkty, jakimi dysponuje (kredyty inwestycyjne, leasing czy kredyt „Unia” przeznaczony na finansowanie projektów ze wsparciem unijnym), ale wyjście do klienta, jakim jest rolnik. W każdym z województw utworzone zostały Agrostrefy, których zadanie polega na szerokorozumianym doradztwie finansowym w rolnictwie. Tam każdy zainteresowany właściciel gospodarstwa rolnego może otrzymać wiedzę na temat tego, z jakiego rodzaju produktu bankowego najlepiej skorzystać, w przypadku chęci np. zakupu maszyny rolniczej. – W obsłudze klientów rolniczych, bardzo ważne jest szeroko rozumiane doradztwo. Rolnik, jak każdy klient, nie musi znać się na niuansach produktów kredytowych czy leasingu. Ma konkretną potrzebę - chce sfinansować zakup maszyn, a doradca w banku powinien jak najlepiej dopasować produkt finansowy do jego potrzeb - mówi Rafał Petsch, dyrektor zarządzający w Banku Pekao. Dodaje, że w obsłudze klientów rolniczych, ciągle doskonaląc procedury oraz ograniczając ilość wymaganych dokumentów, bank specjalizuje się od 2014 r. – Naszym atutem jest rozbudowana sieć oddziałów. Rolnik nie musi pokonywać kilometrów, aby dotrzeć do placówki banku – stwierdza Rafał Petsch. W praktyce szczególnie sprawdza się usługa dedykowana mobilnego doradcy, który nie tylko przyjedzie z umową do gospodarstwa lub firmy zajmującej się przetwórstwem rolnym, ale będzie orientował się w biznesie rolnym (np. jakie są trendy w kształtowaniu się cen, aktualne problemy).
Warto zaznaczyć, że w 2 kwartale 2015 roku Bank Pekao udzielił około 1 mld zł nowych kredytów dla sektora rolnego. Zdaniem Rafała Petscha tak dobry wynik jest związany z tym, że oferty skierowane do rolników zawierają wiele atrakcyjnych preferencji. - Bank wykazuje elastyczne podejście do spłaty rat kredytu, dopasowując harmonogram spłat do cykli produkcyjnych i sezonowości. Stosuje także uproszczone procedury przyznawania kredytów. Poza tym w przypadku leasingu dostosowujemy raty do sezonowości produkcji, np. w okresie, kiedy firma potrzebuje więcej środków na inwestycje, możliwe jest jednorazowe zmniejszenie raty leasingowej. Można też ją zwiększyć, wykorzystując w ten sposób mechanizm „tarczy podatkowej”, który umożliwia wykazanie większego kosztu uzyskania przychodu, tym samym zmniejszając opodatkowaną kwotę zysku – wymienia dyrektor zarządzający.