Rolnicy szczerze o panelach fotowoltaicznych bez dotacji. Czy się opłaciło?

Fotowoltaika to ekologiczny sposób na niższe koszty utrzymania gospodarstwa. Zaznacza to wielu rolników. Wśród nich są nasi rozmówcy.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Inwestycja w panele już się zwróciła. I to z nawiązką
Sandra i Jacek Wójciccy z Kaliszkowic Kaliskich (powiat ostrzeszowski) prowadzą 90-hektarowe gospodarstwo rolne. Wzięli udział w konkursie Wielkopolski Rolnik Roku 2023. Zdobyli statuetkę Siewcy. Farmerzy specjalizują się przede wszystkim w produkcji ziemniaka. Uprawiają go na areale ok. 50 ha. Małżeństwo stawia na zieloną energię. W ramach działania na rzecz ochrony środowiska swoje gospodarstwo wyposażyło w sadzarkę i rozsiewacz nawozu z systemem GPS. Ciągniki też wyposażone są w GPS. Do zabiegów ochronnych wykorzystywany jest opryskiwacz z rękawem powietrznym.
Energia w gospodarstwie pochodzi z instalacji paneli fotowoltaicznych. - Zostały one zamontowane około 3 lata temu - 40 kW - na dachu jednej z hal. Zrobiliśmy to ze środków własnych. Co mnie do tego zmobilizowało? Przede wszystkim rachunki za prąd. Inwestycja już się zwróciła. I to z nawiązką. Jestem mega zadowolony. To jest nie do wyobrażenia, jakie pieniądze dzięki fotowoltaice można zaoszczędzić, zwłaszcza w stosunku do tego, jakie wcześniej pieniądze przeznaczało się na opłaty za energię - zaznacza Jacek Wójcicki. - Wszystka energia, którą produkujemy w gospodarstwie, jest w nim wykorzystywana - zwraca uwagę rolnik. Energia spożytkowana jest głównie przez deszczownie, a także systemy wentylacyjne w przechowalniach do ziemniaków oraz sortownie. - Teraz przygotowujemy sadzeniaki. Towar pakujemy też na markety. Czasami chodzą więc dwie linie sortujące, w związku z tym tej energii naprawdę sporo potrzeba - podkreśla plantator ziemniaków. Zieloną energią są zasilane też 2 wózki widłowe. - To jest bardzo duża oszczędność w paliwie. Muszę bowiem powiedzieć, że w gospodarstwie w sumie mamy 3 wózki widłowe. Jeden z nich jest spalinowy. Był taki czas, że przez 2 tygodnie jeden wózek zasilany zieloną energią był wyłączony z pracy, musiał go zastąpić wózek spalinowy, wówczas trzeba było go tankować - 45 l ON - co dwa dni. Traciliśmy więc dziennie ok. 125 zł. Można też spojrzeć na to tak: dzięki temu, że mamy wózki zasilane energią z fotowoltaiki oszczędzamy ponad 100 zł dziennie - mówi pan Jacek.
Tak dla folowoltaiki, ale pod pewnym warunkiem
Rodzina Pytlarz z miejscowości Złotniki Wielkie w powiecie kaliskim - laureaci konkursu Wielkopolski Rolnik Roku 2023 uprawia 300 ha. Specjalizują się w produkcji warzyw, m.in. ziemniaków i ogórków. Prowadzą tak gospodarstwo, żeby ograniczyć do maksimum negatywny wpływ na środowisko. Na terenie pól wyznaczyli m.in. 6 km zadrzewień śródpolnych. Wprowadzili także rolnictwo precyzyjne oparte na technologii GPS, mające multum plusów związanych z redukcją kosztów i zwiększenia plonów. Poza tym gospodarstwo korzysta z instalacji fotowoltaicznej do wytwarzania prądu. Czy rolnicy są z tego zadowoleni? - Temat fotowoltaiki jest mocno kontekstowy. Największe znaczenie ma to, kiedy my tę energię będziemy używali - wtedy możemy mówić o efektywnym wykorzystaniu paneli fotowoltaicznych - mówi Stanisław Pytlarz. Zaznacza, że w przypadku przechowalni do warzyw, które są w gospodarstwie, fotowoltaika nie pokrywa ich pełnego zapotrzebowania na energię. - Okres, który jest optymalny na chłodzenie, przypada zazwyczaj w nocy, gdyż temperatura na zewnątrz spada, wtedy jednak nie ma produkcji energii - zwraca uwagę nasz rozmówca. - W naszym przypadku energia z fotowoltaiki jest zużywana głównie na deszczowanie i fertygację ogórków w ciągu dnia - czyli latem, wtedy mamy największą produkcję, co sprawia, że energia ze słońca jest przeznaczana głównie na nawadnianie. Mimo wszystko uważam, że to była dobra decyzja - mówi producent warzyw. Wspomina jednocześnie, że montaż instalacji nastąpił w 2023 r. - moc ok. 50kW. - Nie korzystaliśmy z dotacji, zrobiliśmy to ze środków własnych - zaznacza rolnik. Panele zostały zainstalowane na dachu budynku gospodarczego.
- Tagi:
- Fotowoltika
- gospodarstwo