Przed wilkami i niedźwiedziami chroń się sam
Podstawową formą ochrony dobytku przed szkodami wyrządzanymi przez wilki i niedźwiedzie jest jego zabezpieczenie.
Ustawa o ochronie przyrody dopuszcza możliwość umyślnego zabijania jedynie szczególnie uciążliwych zwierząt objętych ochroną gatunkową
Również Trybunał Konstytucyjny w swoim wyroku z 28 września 2015 r. (sygn. akt K 20/14) stwierdził, iż "Obowiązkiem właściciela jest dbałość o swój majątek i podejmowanie starań w celu jego ochrony. Właściciel lub użytkownik mienia przewidując możliwość wyrządzenia szkody przez zwierzęta objęte ochroną gatunkową, w pierwszej kolejności sam powinien podjąć stosowne czynności, zmierzające do uniknięcia szkody lub zminimalizowania jej rozmiarów."
W 2016 roku w Polsce wypłacono 719,20 tys. zł odszkodowań za szkody wyrządzone przez wilki. Jest to wartość mniejsza o prawie 20 tys. od roku poprzedniego, dlatego nie jest prawdą, że mamy do czynienia z natężeniem skali i częstotliwości szkód wyrządzanych przez wilki. Wzrosły za to wypłaty odszkodowań za szkody wyrządzone przez niedźwiedzie, niemniej jednak w dalszym ciągu są one znacznie mniejsze w porównaniu z tymi wyrządzanymi przez bobra czy wilka.