Pryszczyca nie odpuszcza. Kolejne złe doniesienia z terenu

Ministerstwo rolnictwa w Słowacji potwierdziło kolejne ognisko pryszczycy w tym kraju. Choroba została wykryta w piątkowy wieczór, 4 kwietnia w gospodarstwie hodowlanym w miejscowości Jurová w powiecie Dunajská Streda (południowa Słowacja). Stado znajdowało się w pobliżu czterech farm, gdzie wcześniej wykryto pryszczycę.
Kolejne ognisko pryszczycy w Słowacji
Tym razem wirus wykryto w stadzie liczącym 870 byków. Gospodarstwo to należy do firmy Exata Group, która miała bezpośredni związek z jednym z gospodarstw, gdzie wykryto pryszczycę. Wszystko wskazuje na to, że właśnie w ten sposób wniesiono chorobę do kolejnego stada. Jak informuje portal tvnoviny.sk w miejscowości Jurová zostały już wcześniej zlikwidowane wszystkie domowe hodowle parzystokopytnych. Gmina, do której należy bowiem Jurová, jest w promieniu trzech kilometrów od gminy Baka, gdzie wcześniej potwierdzono ognisko choroby.
Ile ognisk pryszczycy wykryto do tej pory w Europie?
Do tej pory w Słowacji wykryto 6 ognisk pryszczycy w południowej i zachodniej części tego kraju. Pryszczyca pojawiła się także w Niemczech (1 ognisko) oraz na Węgrzech (4 ogniska). Jest to poważna choroba zakaźna zwierząt. Jej wybuch oznacza poważne zagrożenie dla sektora rolnego w danym kraju, utrzymania produkcji zwierzęcej oraz dalszych możliwości eksportowych. W Polsce podejmowane są działania ochronne przed przedostaniem się wirusa do kraju. Na przejściach granicznych na południu Polski mają miejsca kontrole pojazdów. Monitorowane są także gospodarstwa, które zakupiły cielęta ze Słowacji i Węgier. Dodatkowo pojawił się apel o to, by przywrócić paszporty dla bydła.
Rolnicy apelują o pilne opracowanie planu pomocy
Organizacje rolnicze apelują do resortu rolnictwa o podjęcie zdecydowanych działań mających na celu zabezpieczenie granic. Chcą też planu pomocy dla rolników, na wypadek gdyby do Polski przedostała się pryszczyca.
„Polski Związek Niezależnych Producentów Świń (PZNPŚ) apeluje do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz służb weterynaryjnych o pilne podjęcie zdecydowanych działań w celu zabezpieczenia granic Polski przed importem żywych zwierząt i produktów z krajów, gdzie wykryto ogniska pryszczycy. Równocześnie wzywamy do opracowania szczegółowego planu pomocy finansowej dla rolników, których gospodarstwa zostaną dotknięte tą chorobą” - napisał w liście do ministra rolnictwa Czesława Siekierskiego Bogusław Prałat, prezes Polskiego Związku Niezależnych Producentów Świń.
Prałat dalej zwraca uwagę na potrzebę podjęcia działa w następujących obszarach:
"Zabezpieczenie granic przed importem zakażonych produktów ze Słowacji
Pomimo że zagrożenie pryszczycą istnieje także w innych krajach, to obecnie granice Polski ze Słowacją stanowią główną drogę, przez którą choroba może przeniknąć do naszego kraju. Sytuacja na Słowacji jest poważna, a ryzyko przeniesienia choroby przez transporty zwierząt oraz produktów pochodzenia zwierzęcego staje się bardzo realne. Apelujemy o natychmiastowe wdrożenie szczególnych środków kontroli na granicy ze Słowacją oraz wzmocnienie działań prewencyjnych, które pozwolą skutecznie zapobiec importowi zakażonych towarów. Dodatkowo, wszelkie zwierzęta wjeżdżające do Polski z innych krajów, w tym z Słowacji, powinny być obowiązkowo poddawane kwarantannie, aby zminimalizować ryzyko przeniesienia choroby. Bez tego kroku, ryzyko wybuchu epidemii w Polsce będzie rosło z dnia na dzień.
Konkretny plan pomocy finansowej dla poszkodowanych rolników
W przypadku wybuchu epidemii pryszczycy w Polsce, straty rolników mogą sięgnąć setek milionów złotych. W związku z tym apelujemy o pilne opracowanie szczegółowego planu pomocy finansowej, który obejmie wszystkie gospodarstwa dotknięte chorobą. Oczekujemy konkretnych i realnych rozwiązań – takich jak odszkodowania za straty w hodowli oraz wsparcie w odbudowie zniszczonych gospodarstw. Plan ten musi być jasny, przejrzysty i dostępny dla wszystkich rolników, którzy poniosą straty w wyniku epidemii.
Ochrona polskiego rolnictwa – nasza przyszłość zależy od działań teraz
Polski Związek Niezależnych Producentów Świń wzywa do natychmiastowych działań w dwóch kluczowych obszarach: uszczelnienia granic i zabezpieczenia Polski przed przeniesieniem pryszczycy oraz wprowadzenia konkretnych, realnych środków wsparcia finansowego dla rolników. Przyszłość polskiego rolnictwa, a także stabilność sektora mięsnego i mlecznego, zależy od tego, jak szybko rząd i służby weterynaryjne podejmą konkretne kroki, aby zapobiec tej katastrofie. Bez szybkiej i zdecydowanej reakcji, polski rynek rolniczy może stanąć na krawędzi załamania. Polscy rolnicy poniosą straty, które mogą okazać się nieodwracalne przez długie lata, a cała struktura sektora może zostać trwale osłabiona."
- Tagi:
- pryszczyca