Ośrodki Doradztwa Rolniczego - nowy status
Wszystkie wojewódzkie ośrodki doradztwa rolniczego od 20 sierpnia podlegają ministrowi rolnictwa.
Jakie zadania będą należeć od ministra rolnictwa w związku ze zmianami?
• zatwierdzanie rocznego programu działalności ODR i sprawozdania z jego wykonania,
• zatwierdzenie rocznego planu finansowego ODR, jego zmian i sprawozdania z jego wykonania,
• zatwierdzanie cennika usług odpłatnych, świadczonych przez ODR,
• powoływanie dyrektora ODR i - na wniosek dyrektora - zastępców dyrektora,
• wydawanie zgody na decyzje dyrektora przekraczające zwykły zarząd,
• kontrola i ocena działalności ODR i Rady Społecznej Doradztwa Rolniczego działającej przy ODR.
Zmienił się status prawny Ośrodków Doradztwa Rolniczego. Z samorządowych wojewódzkich osób prawnych stały się państwowymi jednostkami organizacyjnymi posiadającymi osobowość prawną, przy czym zachowują swój dotychczasowy majątek.
Znowelizowana ustawa nakłada na Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi obowiązek powołania Rad Społecznych Doradztwa Rolniczego, działających przy wojewódzkich ośrodkach doradztwa rolniczego.
– Zmianie ulegnie skład poszczególnych rad, ponieważ liczba członków zwiększa się z 11 do 12 - poinformował na konferencji prasowej wiceminister rolnictwa Ryszard Zarudzki i dodał, że dodatkowo w skład każdej rady wejdzie przedstawiciel ministra właściwego do spraw rozwoju wsi.
Do końca 2016r. Ośrodki Doradztwa Rolniczego będą funkcjonować na podstawie programu działalności, planu finansowego i cennika, zatwierdzonych przez zarząd województwa.
Wiceminister Zarudzki podkreślił, że obecne rozwiązanie, dające ministrowi możliwość bezpośredniego wpływu na działalność ośrodków, w tym wyznaczania priorytetów ich pracy na dany rok, pozwoli na efektywniejsze zarządzanie środkami dotacji, a tym samym lepsze funkcjonowanie wojewódzkich ośrodków doradztwa rolniczego.
– Ośrodki Doradztwa Rolniczego, dzięki ścisłej współpracy z instytutami badawczymi, będącymi w nadzorze resortu rolnictwa, będą mogły znacznie mocniej zaangażować się w proces transferu wiedzy i innowacyjności do praktyki rolniczej, umożliwiając tym samym podniesienie konkurencyjności polskiego rolnictwa – zaznaczył wiceminister.