Nawozy. Anwil wznawia produkcję
- Cena nawozów, po wznowieniu ich produkcji, będzie odzwierciedlała aktualną cenę gazu ziemnego oraz uwarunkowania rynkowe - podał Anwil. Czy to oznacza, że ceny nawozów pójdą jeszcze w górę?
Co spowodowało, że Anwil jednak będzie produkował nawóz, CO2 i suchy lód?
Spółka Anwil w ubiegłym tygodniu poinformowała o zawieszeniu działalności związanej z produkcją nawozów sztucznych. Jak poinformowała, powodem były ogromne wzrosty cen gazu. Informacja ta zaniepokoiła rolników. Jednak dopiero głosy niezadowolenia ze strony przemysłu spożywczego i farmaceutycznego, zmusimy spółkę do odstąpienia od zawieszenia wytwarzania nawozów Chodzi o powstające przy okazji ich produkcji substancji nieorganicznych niezbędnych w przemyśle spożywczym. Są to między innymi tzw. surowy CO2, z którego wytwarza się płynny dwutlenek węgla oraz suchy lód. Substancje te są niezbędne przy produkcji leków oraz niektórych artykułów spożywczych, m.in. coca coli, pieczywa czy piwa. W związku z tym, że żadna firma nie robi zapasów dwutlenku węgla, zaledwie kilkudniowe braki w dostawach mogły przyczynić się do tego, że wiele zakładów spożywczych musiałoby zawiesić działalność.
Burza w sektorach przemysłu spożywczego i farmaceutycznego, jaka miała miejsce w ciągu ostatnich kilku dni, naprawdopodobniej przyczyniła się do tego, że w planach spółki Anwil nastąpił zwrot o 360 stopni. Dziś z samego rana spółka wydała oświadczenie, z którego wynika, że wznawia produkcję nawozów sztucznych.
- W trosce o zagwarantowanie bezpieczeństwa żywnościowego kraju oraz ochrony zdrowia Polaków, pomimo trudnych warunków makroekonomicznych, ANWIL z Grupy ORLEN podjął decyzję o wznowieniu produkcji nawozów azotowych. Tym samym spółka zapewni również dostarczanie surowego CO2, który po przetworzeniu wykorzystywany jest m.in. w produkcji żywności oraz przemyśle farmaceutycznym. ANWIL na bieżąco monitoruje sytuację na rynku i podejmuje działania, które uwzględniają zarówno wyzwania biznesowe, jak i społeczną odpowiedzialność firmy - czytamy w komunikacie spółki Anwil.
Daniel Obajtek, prezes zarządu PKN ORLEN, grupy do której należy Anwil, stwierdził, że bezprecedensowy wzrost cen gazu uderzył w branżę nawozową nie tylko w Polsce, ale w całej Europie.
- ANWIL, jako jedna z nielicznych firm, przez dłuższy czas utrzymywał ciągłość produkcji, aby zapewnić dostępność nawozów na polskim rynku. Jej wstrzymanie wynikało wyłącznie z przesłanek biznesowych, niezależnych od Grupy ORLEN. Widzimy jednak olbrzymie zapotrzebowanie ze strony branży spożywczej, ale też medycznej, w tym transplantologii na skroplony CO2 oraz suchy lód. Mając na uwadze potrzebę zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego w Polsce zdecydowaliśmy o uruchomieniu instalacji nawozowych, co umożliwi przywrócenie również dostaw półproduktu wytwarzanego we włocławskim zakładzie produkcyjnym - surowego CO2. Podejmiemy przy tym działania, aby ograniczenia wynikające z wysokich cen gazu miały możliwie minimalny wpływ na Grupę ORLEN - mówi Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.
Czytaj także: Ceny nawozów znów w górę! Nowy cennik Agrochemu
Jak dalej podaje ANWIL, nie jest on nie jest dystrybutorem CO2, jest to produkt uboczny, który powstaje w trakcie procesu produkcji nawozów azotowych. Mając jednak na względzie bezpieczeństwo żywnościowe w kraju, spółka podjęła rozmowy z kontrahentem, jedynym odbiorcą tego produktu.
- Ich celem jest zabezpieczenie dostaw surowego CO2 i wykorzystanie go do produkcji i realizacji dostaw dla branż i sektorów kluczowych dla życia publicznego w Polsce, w szczególności mających znaczenie dla życia, zdrowia, bezpieczeństwa publicznego oraz zapewnienia dostępności towarów na rynku. Spółka ANWIL umożliwi odbiór surowego CO2 w ciągu najbliższych 48 godzin - wynika z oświadczenia spółki Anwil.
Rolników najbardziej powinna interesować informacja podana na samym końcu komunikatu:
"Cena nawozów, po wznowieniu ich produkcji, będzie odzwierciedlała aktualną cenę gazu ziemnego oraz uwarunkowania rynkowe".
Czytaj także: Nawozy. "Kupiłem amonową za 5200 zł. Nie wiem, czy dobrze zrobiłem"
- Tagi:
- ceny nawozów
- CO2
- Anwil
- nawozy azotowe