Można składać wnioski o kredyty zastępujące dopłaty
Jeśli do tej pory na twoje konto nie trafiła w całości dopłata bezpośrednia, a potrzebujesz pilnie pieniądze np. na zakup nawozów, środków ochrony roślin lub paliwa możesz zwrócić się o nieoprocentowany kredyt. Jak to zrobić?
Nowe przepisy umożliwiające udzielenie kredytu rolnikom oczekującym na płatności unijne pojawiły się pod koniec lutego. Kredyty takie będą dostępne w bankach współpracujących z ARiMR, które podpiszą stosowne aneksy.
Zgodnie z zapisami w znowelizowanym rozporządzeniu całość oprocentowania kredytu zapłaci Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Rolnik poniesie wyłącznie koszty prowizji, które wyniosą 0,25% kwoty kredytu. Pomoc ARiMR będzie udzielana w formule de minimis w rolnictwie co oznacza m.in, że wysokość dopłat do oprocentowania kredytu nie będzie mogła przekroczyć wolnego limitu tej pomocy na jedno gospodarstwo rolne, tj. równowartości 15 000 euro w okresie trzech lat. Producent rolny będzie zobligowany do spłacenia kredytu w terminie ustalonym z bankiem, ale nie później niż do 14 lipca 2016 r.
Warunkiem ubiegania się o kredyt na sfinansowanie kosztów prowadzenia produkcji rolnej będzie dołączenie do wniosku o kredyt zaświadczenia wydanego przez kierownika biura powiatowego ARiMR, w którym wskaże on kwotę, do wysokości której może być udzielony kredyt. O takie zaświadczenie będzie można ubiegać się od 26 lutego.
Rolnik, który bedzie zainteresowany takim kredytem, musi złożyć w swoim biurze powiatowym wniosek o wydanie zaświadczenia, w którym wskazana zostanie kwota, do wysokości której może być udzielony kredyt. Zaświadczenie, wniosek oraz oświadczenia określone w zasadach udzielania tych kredytów rolnik powinien przedstawić w banku, który może wymagać od niego jeszcze innych dokumentów.
Trzeba jednak pamiętać, że poza koniecznością spłaty kredytu, bank może zobowiązać kredytobiorcę do ustanowienia odpowiedniego zabezpieczenia, które może mieć różną formę, np.: weksel, pełnomocnictwo do rachunku, poręczenie, hipoteka czy zastaw.
- Na ustanowienie niektórych zabezpieczeń potrzeba jednak czasu, w związku z tym, w takich przypadkach w celu zabezpieczenia środków banku może zaistnieć konieczność utworzenia w tym banku rachunku, na który powinny wpłynąć płatności bezpośrednie za 2015 rok – wyjaśnia ARiMR.
-
Bank Polskiej Spółdzielczości S.A.
-
SGB-Bank S.A.
-
Krakowski Bank Spółdzielczy S.A.
-
Bank BGŻ BNP Paribas S.A.
-
Raiffeisen Bank Polska S.A.
-
Bank Zachodni WBK S.A.
-
Pekao S.A.