Marnotrawstwo żywności będzie opodatkowane
Wprowadzane nowe przepisy mają zmniejszyć ilość wyrzucanego przez Polaków pożywienia.
Według danych szacuje się, że każdego roku Polacy wyrzucają do śmieci aż 2 miliony ton jedzenia. Jeśli do marnowanej w gospodarstwach domowych żywności doliczyć tę wyrzucaną przez supermarkety, to jak podaje Eurostat w Polsce marnowanych jest blisko 10 milionów ton produktów spożywczych. W walce z tym nieczystym procederem marnotrawieniu żywności wychodzi projekt ustawy zmieniający obowiązujące dotychczas przepisy. Nowe regulacje mają dotyczyć głównie dużych sieci handlowych. Supermarkety zamiast wyrzucać żywność, będą od teraz zobligowane do przekazywania jej osobom potrzebującym.
Problem ten od lat był nagłaśniany przez organizacje pomocowe i to one najbardziej wyczekiwały zmian w prawie. Nowe przepisy zobligują sklepy wielkopowierzchniowe do podpisywania z organizacjami pożytku publicznego specjalnych umów dotyczących przekazywania niesprzedanej żywności. W przypadku niezawarcia umowy z organizacjami pomocowymi, bądź niezastosowania się do jej warunków, sklepy będą zobowiązane do opłacenia 10 groszy z każdego zutylizowanego kilograma pożywienia. Również i te pieniądze, dzięki nowym przepisom trafią do organizacji charytatywnych. Opłata będzie naliczana na podstawie karty odpadów.
Zgodnie z nowymi regulacjami do przekazania trafiać będzie, w pierwszej kolejności, żywność o krótkim terminie ważność ale również i taka, której partie zostały źle oznakowane. Do tej pory błędnie opisane i oznakowane produkty były przez sklepy wyrzucane!!!
Poznaj receptę na sukces... KLIK
Zdaniem ekspertów nowe przepisy pozwolą na wprowadzenie racjonalnego systemu zarządzania żywnością, który z kolei pozwoli polskim konsumentom na umiejętne gospodarowanie pieniędzmi.
Jak wynika z raportu „Nie marnuj jedzenia 2016”, przygotowanego przez Federację Polskich Banków Żywności, niemal 40 % polskich obywateli przyznało, że zdarza im się wyrzucać żywność. Na tle europejskim nasz kraj zajmuje 5 miejsce pod względem marnotrawienia pożywienia. Wyprzedzają nas takie państwa jak: Niemcy, Francja, Holandia i Wielka Brytania. Jak wynika z powyższych danych, nie tylko Polska boryka się z opisywanym problemem. Zakaz marnowania nadającej się jeszcze do użytku żywności wprowadziła już Francja. Nad Sekwaną pod karą grzywny zobligowano supermarkety (których powierzchnia przekracza 400 metrów kwadratowych) do przekazywania niesprzedanych produktów organizacjom charytatywnym. Ponadto, francuskie przepisy przewidują implementację programów edukacyjnych związanych z konsekwencjami marnowania żywności do szkół i dużych firm.
Pytanie tylko czy zdrowy rozsądek i racjonalne podejście dot. gospodarowania żywnością wygra z ekonomią i marketingiem sklepów wielkopowierzchniowych, według których zmiany zmniejszą obroty na produkty z podstawowego koszyka.
Przeczytaj: Cztery zasady kupowania masła, które musisz znać! KLIK
- Tagi:
- sklepy
- marnotrawstwo
- podatek
- żywność