Jak wygląda opieka zdrowotna na terenach wiejskich?
W siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się konferencja na temat dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej.
W spotkaniu, które odbyło się 23 października uczestniczyli reprezentanci różnych dyscyplin nauki oraz przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za stan opieki zdrowotnej.
Dzisiejsza konferencja ma na celu przedstawienie diagnozy stanu obecnego oraz wskazanie kierunków działań, prowadzonych i wspomaganych przez ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi, na rzecz zrównania bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców terenów wiejskich z mieszkańcami miast − mówił minister Krzysztof Jurgiel.
ZOBACZ TAKŻE: Zadłużenie mieszkańców wsi sięga ponad 6 mld zł!
Resort rolnictwa zaznaczał, że temat zdrowia ma bardzo duże znaczenie i zajmuje w jego pracach szczególne znaczenie. Jest to odpowiedzią na słuszne oczekiwania mieszkańców wsi dotyczących poprawy dostępności do świadczeń opieki zdrowotnej.
Rolnictwo i prace gospodarskie z nim związane łączą się ze specyficznymi chorobami oraz nieszczęśliwymi wypadkami. Aby zmniejszczać ich ilość KRUS we współpracy z wyspecjalizowanymi instytucjami i organizacjami kładzie naciska na profilaktykę i rozmaite działania prewencyjne. Dzięki temu bezpieczeństwo rolników poprawia się, a efekty prac są widoczne.
Świadczą o tym prezentowane przez KRUS wykresy m. in liczby zarejestrowanych zdarzeń zgłoszonych jako wypadki w rolnictwie. Liczba ta systematycznie spada. W 2007 roku zanotowano 29363 wypadki, a w 2016 r już o ponad 10 tys. mniej- 19110 zdarzeń. Zmniejsza się także liczba wypadków śmiertelnych, jednak niestety rok 2016 był pod tym względem tragiczny- zginęło 83 rolników.
W ubiegłym roku na urazy najbardziej narażone były kończyny górne 7436 urazy (49,51% wypadków) i kończyny dolne 5557 urazów (37,00% wypadków).
Niestety odwrotny trend występuje w przypadku chorób zawodowych. Ich liczba wzrosła ze 105 do 268 tj. prawie trzykrotnie, przede wszystkim w związku ze wzrostem zachorowań na boreliozę.
W latach 2007 - 2016 w związku z wypadkami w rolnictwie orzeczono niezdolność do samodzielnej egzystencji u 282 osób.
Minister Krzysztof Jurgiel podsumowując, zauważył, że skala zaniedbań i braków na terenach jest widoczna. Podkreślił także, że ministerstwo robi wszystko, aby rolnicy doczekali się realnej poprawy dostępności opieki zdrowotnej- Nasz rząd, który realizuje szeroki program zmian społecznych i gospodarczych, wsłuchuje się w postulaty i słuszne wymagania Polaków. Potrzebuje przy tym rady i wsparcia autorytetów naukowych oraz organizatorów służby zdrowia.
Sposobem KRUSU na promocję zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym jest także konkurs "Bezpieczne gospodarstwo rolne. Zobacz, kto wygrał w tym roku TUTAJ.