Czarne barwy zazieleniania
Jak się okazuje unijny program zazieleniania nie spełnia swoich celów środowiskowych. Czy zatem rolnicy zakończą zazieleniać swoje gospodarstwa?
Według raportu Europejskiego Trybunału Obrachunkowego zaledwie kilka procent gruntów rolnych w Unii zmieniło się na korzyść środowiska. To znacznie poniżej zakładanych celów. Jedyny plus programu, to wsparcie finansowe jakie trafiło do poszczególnych rolników. Każdego roku Bruksela przeznacza na wsparcie zazielenienia 12 miliardów euro. To 30% wszystkich wydatków w ramach płatności bezpośrenich. Do rolników w całej Unii trafia średnio 80 euro na każdy hektar rocznie. Z analiz jakie przeprowadził ETO, który bada wydatki Brukseli i ich wpływ na Wspólną Politykę Rolną, wynika, że program zazielenienia nie spełnił założonych celów środowiskowych.
Janusz Wojciechowski z Europejskiego Trybunału Obrachunkowego w rozmowie dla TVP1 powiedział:
- W rzeczywistości wpływ zazielenienia dotyczy ok. 5 % wszystkich gruntów, a więc to jest wielka machina biurokratyczna, która daje niewielke efekty.
Raport unijnej instytucji kontrolnej ukazał się w momencie rozpoczęcia negocjacji nad Wspólną Polityką Rolną po roku 2020, czyli w czasie w którym Komisja Europejska jak i poszczególne kraje członkowskie zastanawiają się nad tym jak powinno wyglądać wsparcie unijnej wsi w nowej perspektywie finansowej.
Jak podaje źródło, wiceminister rolnictwa Węgier Miklos Kis powiedział:
- To co cieszy to fakt, że wszystkie państwa uznają, że wspólna polityka rolna jest czymś istotnym, jednak musimy o tym pamiętać, że w pierwszej kolejności powinniśmy zabezpieczyć budżet po 2020 roku
Punktem wyjścia do rozmów nie są jednak pieniądze, a bardzo wstępna propozycja Komisji Europejskiej, ktora zakłada, że jednym z celów nowoczesnego rolnictwa ma być ochrona środowiska i klimatu, jednak na szczegółowe stanowisko KE będziemy musieli jeszcze poczekać.
Polskich rolników taki obraz sytuacji jednak nie dziwi:
- W gospodarstwach, gdzie jest zróżnicowana produkcja, wprowadzenie zazieleniania nic nie zmienia, bo ono po prostu było, tylko nikt tego nie nazywał "zazielenianiem". Jedyne co się zmieniło to wniosek - mówi rolnik z wielkopolski, gospodarujący na 30 ha.
- Tagi:
- rolnicy
- WPR
- zazielenianie
- unia
- dopłaty