ASF wokół Frankfurtu: ponad 2000 padłych dzików, wirus nadal się rozprzestrzenia

Od czerwca 2024 r. wirus rozprzestrzenia się w południowo-zachodnich Niemczech, obejmując obszary trzech krajów związkowych: Hesji, Nadrenii-Palatynatu i Badenii-Wirtembergii. Według danych niemieckiego systemu informacji o chorobach zwierząt (TSIS) oraz Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH), do połowy maja 2025 r. w samym tylko landzie Hesja stwierdzono aż 2087 przypadków martwych dzików z potwierdzonym ASF. Dla porównania: w Nadrenii-Palatynacie zgłoszono 74 przypadki, a w Badenii-Wirtembergii – 12.
Wirus ASF przesuwa się na południe i wschód
Pierwsze ogniska w regionie pojawiły się w powiecie Groß-Gerau. Z czasem wirus rozprzestrzenił się na południe, docierając do obrzeży Mannheim, a obecnie notowane są również przypadki w powiecie Odenwaldkreis, co wskazuje na przesuwanie się ASF na wschód. Łączny zasięg zakażonego obszaru wynosi już około 65 kilometrów.
ASF również na fermach
ASF nie ominął także trzody chlewnej. W 2024 roku potwierdzono następujące ogniska choroby w hodowlach:
-
Hesja: 8 zakażonych ferm w lipcu, a w listopadzie wirus wykryto również w małym zoo.
-
Nadrenia-Palatynat: jedno zakażone gospodarstwo w sierpniu.
-
Badenia-Wirtembergia: pojedynczy przypadek z maja 2022 r. w innym regionie landu, niezwiązanym z aktualnymi ogniskami.
Ognisko na wschodzie Niemiec
Występowanie ASF w okolicach Frankfurtu nad Menem to osobne ognisko choroby, niezależne od tego znanego z Saksonii i Brandenburgii – regionów położonych bliżej granicy z Polską, które od lat zmagają się z wirusem w populacji dzików.