100 tysięcy dla hodowców, milion dla spółek
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa od 28 grudnia 2022 r. do 24 lutego 2023 r. będzie przyjmować wnioski o wsparcie pt. Inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej”.
Wsparcie to jest skierowane do rolników, którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed wirusem ASF, a także do spółek wodnych chcących zainwestować w urządzenia, które mają na celu ochronę gospodarstwa przed powodzią czy suszą.
Jakie są warunki otrzymania wsparcia?
Ze wsparcia finansowego z budżetu PROW na lata 2014-2020 mogą skorzystać rolnicy, którzy zajmują się hodowlą lub chowem nie mniej niż 50 sztuk świń lub kiedy zrealizowali zobowiązania rolno-środowiskowe w kwestii wariantu 7.4 – zachowanie zachowanie lokalnych ras świń, i są skłonni przeprowadzić inwestycje chroniące ich gospodarstwa przed rozprzestrzenianiem się wirusa ASF.
Z tego przywileju otrzymania pomocy w drugiej kolejności mogą także skorzystać spółki wodne lub ich związki, w których większość to rolnicy posiadający grunty orne, lub w których więcej niż połowa zmeliorowanych terenów, które są objęte działalnością spółki jest w posiadaniu rolników.
Gdzie składać wnioski?
Niezbędne dokumenty o przyznanie pomocy będą przyjmowane w oddziałach regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Zainteresowane osoby mogą składać wnioski osobiście lub przez upoważnioną osobę, przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce pocztowej, bądź w formie dokumentu elektronicznego na skrzynkę podawczą ePUAP.
Kwota wsparcia i na co można ją przeznaczyć?
Otrzymywana pomoc będzie przyznawana w formie refundacji do wysokości 80 proc. kosztów kwalifikowanych.
Spółka wodna, w której większość to rolnicy, może otrzymać maksymalnie 1 000 000 zł Kwota ta powinna zostać przeznaczona na m.in. zakup sprzętu przeznaczonego do utrzymywania urządzeń wodnych, które służą zabezpieczeniu gospodarstwa przed jego zalaniem, podtopieniem spowodowanym deszczem nawalnym lub powodzią. Wsparcie może też zostać przeznaczone na wykonanie robót na urządzeniach melioracji wodnych, w celu zabezpieczenia fermy przed skutkami suszy lub powodzi np. remont rowu melioracyjnego, praca na sieciach drenarskich. W tym przypadku limit dofinansowania także wynosi 80% kosztów kwalifikowanych zrealizowanego planu.
Osoby prowadzące chów trzody chlewnej, otrzymaną kwotę w wysokości maksymalnie 100 000 zł powinny przeznaczyć na realizację operacji związanych z ochroną gospodarstwa przed rozprzestrzenianiem się wirusa ASF poprzez :
- ogrodzenie chlewni wraz z terenem koniecznym do realizacji obsługi świń lub
- utworzenie lub zmodernizowanie zadaszonej niecki do dezynfekcji, lub
- zakup urządzeń do dezynfekcji, lub
- przebudowę/remont pomieszczeń w celu utrzymywania świń w gospodarstwie rolnym w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach lub
- przebudowę/rozbudowę/remont chlewni lub budynku gospodarskiego funkcjonalnie powiązanego z chlewnią, tak aby w ich wyniku w chlewni lub budynku gospodarskim funkcjonalnie powiązanym z chlewnią było możliwe zdezynfekowanie się osób, które zajmują się obsługą świń lub
- budowę / przebudowę magazynu do przechowywania słomy dla świń lub
- zakup i wykonanie robót związanych z posadowieniem silosu na paszę gotową do bezpośredniego spożycia przez świnie;
Suma punktów decyduje o wyborze
Jak się okazuje suma uzyskanych punktów, z dokładnością do trzech miejsc po przecinku, będzie decydować o kolejności przysługiwania pomocy. Punkty te będą przyznawane na podstawie niżej wymienionych tzw. kryteriów wyboru :
1. w przypadku rolnika, jeśli średnia liczba trzody chlewnej w stadzie wynosi :
-
od 50 do 800 świń - przyznaje się od 2 do 6 punktów, przy czym 6 punktów przyznaje się w przypadku gdy liczba świń jest równa 800, a dla pozostałych wartości proporcjonalnie mniej, aż do 2 punktów dla wartości równej 50,
-
od 800 do 1200 świń - przyznaje się od 2 do 6 punktów, przy czym 6 punktów przyznaje się w przypadku gdy liczba świń jest równa 800, a dla pozostałych wartości proporcjonalnie mniej, aż do 2 punktów dla wartości równej 1200,
-
powyżej 1200 świń - przyznaje się 2 punkty;
-
jeżeli operacja dotyczy niecki dezynfekcyjnej - przyznaje się 2 punkty,
- jeżeli operacja jest realizowana przez rolnika, który realizuje zobowiązanie rolno-środowiskowo-klimatyczne w ramach wariantu 7.4. – przyznaje się 6 punktów
2. w przypadku spółek wodnych, jeżeli powierzchnia zmeliorowanych użytków rolnych objętych działalnością spółki wodnej lub związku spółek wodnych wynosi:
-
mniej niż 600 ha - przyznaje się 0 punktów;
-
od 600 do 3600 ha - przyznaje się od 0 do 15 punktów, przy czym 15 punktów przyznaje się w przypadku gdy powierzchnia jest równa 3600 ha, a dla pozostałych wartości powierzchni proporcjonalnie mniej, aż do 0 punktów dla wartości powierzchni równej 600;
-
więcej niż 3600 ha - przyznaje się 15 punktów;
3. jeżeli spółka wodna albo związek spółek wodnych działa na terenie gminy poszkodowanej przez powodzie lub deszcze nawalne co najmniej dwukrotnie od dnia 1 stycznia 1997 r. - przyznaje się 2 punkty.
Istotną kwestią jest to że w jednym naborze można złożyć tylko jeden wniosek o przyznanie pomocy. Natomiast spółka wodna nie może złożyć wniosku, jeżeli wniosek w danym naborze składa związek, którego ta spółka jest członkiem.
Zobacz także :
Większy limit pomocy na inwestycję związaną z „Modernizacją gospodarstw rolnych”